Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja po udarze krwotocznym mózgu (wylewie)

Czy rehabilitacja po udarze jest potrzebna? Oczywiście, że tak! Dostosowana do pacjenta, specjalna terapia poudarowa jest kluczowa dla powrotu do zdrowia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia po udarze dają szansę na odzyskanie sprawności oraz samodzielności u pacjenta. Fizjoterapeuci zdają sobie sprawę z tego, że każdy jest inny, dlatego zawsze należy działać nieszablonowo, kierując się dobrem osób, które nam zaufały. Jeżeli Twojemu bliskiemu potrzebna jest rehabilitacja po udarze mózgu, wybierz profesjonalnych fizjoterapeutów, którzy Ci pomogą.

Udar krwotoczny – co to jest, skąd się bierze?

Udar krwotoczny polega na przerwaniu naczynia krwionośnego i wypłynięciu krwi do okolicznych tkanek mózgu. Może on być spowodowany pęknięciem tętniaka lub znacznym wzrostem ciśnienia tętniczego w organizmie. W większości przypadków wylew wchłania się samoistnie. Bywają jednak groźne przypadki, w których tak się nie dzieje i mogą one nawet grozić śmiercią. Dlatego nie należy bagatelizować tej przypadłości. U osób, u których wystąpił udar krwotoczny, niezbędne są: podjęcie odpowiedniego leczenia oraz stosowna rehabilitacja po wylewie.

Jakie są przyczyny udarów? Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia wylewu jest nadciśnienie tętnicze. Do pozostałych zalicza się:

  • urazy,
  • przechodzone infekcje,
  • guzy,
  • zaburzenia w krzepnięciu krwi,
  • nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych.

Wystąpienie udaru burzy dotychczasowe życie pacjenta. Należy jednak pamiętać o tym, że szybko podjęta rehabilitacja po udarze krwotocznym oraz współpraca z doświadczonymi terapeutami zwiększają szanse na powrót do utraconej sprawności

Leczenie udaru krwotocznego wymaga natychmiastowej diagnozy i niekiedy interwencji chirurgicznej, zapobiegającej dalszemu wypływowi krwi. Najczęściej jednak stosowane są środki farmakologiczne (również środki przeciwbólowe, kortykosteroidy) oraz w dalszym etapie rehabilitacja ruchowa.

Objawy udaru

Objawami wystąpienia wylewu są: silny ból głowy, którego natężenie nasila się w miarę upływającego czasu; nudności i gwałtowne wymioty; utrata świadomości, a nawet przytomności lub napady padaczkowe; niekiedy porażenie niektórych mięśni np. twarzy. Wylewy mniej rozległe nie powodują tak znacznych zmian u chorego. Mogą być przyczyną zaburzeń świadomości, gorszego samopoczucia czy nasilonych dolegliwości bólowych, jednak bardzo rzadko stają się powodem ostrych symptomów wskazujących na chorobę.

Rehabilitacja poudarowa

Jeśli interesuje Cię rehabilitacja po udarze krwotocznym i szukasz sprawdzonego ośrodka, który pomoże Twojemu bliskiemu powrócić do zdrowia, zachęcamy do kontaktu z ośrodkami, które mają w tym doświadczenie i wspierają pacjentów wymagających rehabilitacji i fizjoterapii – od najmłodszych, aż po najstarszych.

W przypadku udaru krwotocznego rehabilitację pacjenta należy zacząć jak najszybciej. Trzeba pamiętać o tym, że będzie to proces długotrwały. W pierwszej fazie często będzie on polegał na ćwiczeniach utrzymujących zakres ruchu, aby zapobiec przykurczom i zanikowi mięśni podczas leżenia chorego. Kolejne etapy polegają na możliwie najszybszym uruchomieniu pacjenta, tak aby odzyskał największą możliwą sprawność i samodzielność. Nie wolno zapominać, iż wszystkie takie zabiegi, aby pomóc, powinny odbywać się pod okiem lekarza lub wykwalifikowanego rehabilitanta.

Dodaj komentarz