Centrum wiedzy, Fizjoterapia dzieci, Pozostałe

Asymetria ułożeniowa u niemowląt

Rehabilitacja asymetrii ułożeniowej to jeden z problemów, którym zajmują się fizjoterapeuci w ramach fizjoterapii niemowląt. Asymetria ułożeniowa to jedno z częstszych zaburzeń okresu niemowlęcego. Dziecko, które cierpi na asymetrię, wykazuje zdecydowaną preferencję jednej ze stron ciała – można zauważyć to nie tylko podczas codziennej aktywności (w czasie zabawy, pielęgnacji), ale również podczas snu. Asymetria ułożeniowa nie jest traktowana jako choroba – może być jednak przyczyną późniejszych, poważnych problemów ze zdrowiem. To właśnie dlatego u takich maluchów niezbędna jest fizjoterapia asymetrii ułożeniowej, która pozwoli zniwelować problem

Do możliwych przyczyn asymetrii ułożeniowej u dzieci można zaliczyć

  • małą ilość wód płodowych (ograniczone możliwości ruchu płodu),
  • okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego,
  • kręcz szyi,
  • nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Asymetria ułożeniowa u niemowląt – przyczyny

Często asymetrie powstają również na skutek niewłaściwej pielęgnacji w okresie noworodkowym (przystawianie częściej do jednej piersi, noszenie w jednej pozycji, niewłaściwe ustawienie łóżeczka itp.). Dziecko z asymetrią ułożeniową nie tylko wyraźnie preferuje jedną stronę ciała, ale może mieć również trudności z leżeniem na brzuszku, wyginać ciało w literę C, rotować miednicę w jednym kierunku, odginać się do tyłu, a także mieć widocznie spłaszczoną jedną stronę główki. Problemy można zniwelować poprzez odpowiednie ćwiczenia i rehabilitację asymetrii ułożeniowej.

Asymetria ułożeniowa – leczenie i rehabilitacja

Prawidłowo dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne pomagają w skorygowaniu ułożenia ciała, zapobiegają wystąpieniu późniejszych wad postawy, a także pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień w rozwoju ruchowym. Bardzo istotne jest poinstruowanie rodziców w kwestii codziennej opieki i pielęgnacji malucha – co każdorazowo czynią nasi terapeuci. Do zalecanych metod rehabilitacji można zaliczyć m.in. metodę NDT Bobath i metodę Vojty. Jeśli przyczyną asymetrii jest kręcz szyi, wprowadza się ponadto elementy masażu leczniczego. 

Jeżeli interesuje Cię fizjoterapia i rehabilitacja asymetrii ułożeniowej u dzieci i niemowląt, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy mają ogromne doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami.

Dodaj komentarz