Blog

Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży

Postawa ciała to sposób utrzymywania swobodnej pozycji stojącej przez człowieka. Charakteryzuje się podobnymi cechami ze względu na taki sam układ poszczególnych części ciała, jest jednak nieco inna u każdego z nas. Różnorodność jaka występuje w postawach ciała u ludzi powoduje, że niekiedy ciężko jednoznacznie określić czy mamy do czynienia z wadą postawy wymagającą postępowania fizjoterapeutycznego, czy jeszcze nie.  Inną kwestią, o której należy pamiętać w czasie oceny postawy ciała jest jej zmienność. W momencie narodzin dziecko nie ma jeszcze możliwości przeciwstawiania się sile ciążenia i osiągnięcia pozycji stojącej. Dopiero w trakcie rozwoju zdobywane przez dziecko umiejętności pozwalają na przyjmowanie coraz wyższych pozycji pionowych, a sama postawa ciała kształtuje się przez wiele kolejnych lat.

Sprawdź: rehabilitacja wad postawy.

Niezwykle ważnymi momentami w czasie rozwoju postawy ciała u dziecka są tzw. skoki wzrostowe, przypadające na okres 6 – 7 i 12 – 16 lat. Okresy te są momentami, kiedy dziecko najbardziej podatne jest na wpływ zewnętrznych czynników, a układ mięśniowy niejako nie nadąża za szybkim wzrostem kości.  Aby postawa ciała dziecka mogła kształtować się w prawidłowy sposób musi występować prawidłowa budowa aparatu ruchu (układ kostno – stawowy) oraz właściwe funkcjonowanie układu mięśniowego i układu nerwowego.  Biorąc pod uwagę fakt, że utrzymywanie pozycji stojącej jest aktem czynnym, ważne jest aby ta umiejętność wytworzyła się na bazie prawidłowych nawyków. Niestety dość często zdarza się, że dzieci przyjmują nieprawidłowe pozycje (np. siad w literę „W”,  siadanie z nogami zawsze skierowanymi w jedną stronę czy noszenie plecaków na jednym ramieniu), co sprzyja kształtowaniu oraz utrwalaniu się nawyku nieprawidłowej postawy. Niezwykle ważne jest, aby w początkowej fazie pojawiania się nieprawidłowych nawyków u dzieci skonsultować się z fizjoterapeutą i ocenić czy występują zmiany w obrębie sylwetki i postawy ciała dziecka. Nieprawidłowości, które mogą pojawić się w czasie intensywnego skoku wzrostowego oraz powtarzaniu nieprawidłowych nawyków ruchowych nie są tylko defektem kosmetycznym, ale mogą w późniejszym czasie prowadzić do takich konsekwencji zdrowotnych, jak zaburzenia krążeniowo – oddechowe, upośledzenie wydolności i ogólnej sprawności dziecka, a także zespoły bólowe kręgosłupa.

Jeżeli zauważasz u swojego dziecka nieprawidłowe nawyki i chciałbyś zbadać jego postawę ciała, zapraszamy do skonsultowania się z naszymi specjalistami.

Pozdrawiam

Aleksandra Matych

Dodaj komentarz