Blog

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt – jak je rozpoznać?

Każdy rodzic z radością obserwuje postępy swojej pociechy, począwszy od trzymania główki w leżeniu na brzuchu, samodzielnego siadania, czworakowania, aż do stawiania pierwszych korków. Maleństwa rozwijają się według własnego tempa, nie należy zatem przesadnie porównywać umiejętności dzieci, a tym bardziej sugerować się sztywnymi wytycznymi podawanymi w literaturze.

W dzisiejszym wpisie chciałabym zwróć Państwu uwagę na bardzo ważny aspekt w rozwoju dzieci, a mianowicie na prawidłowy rozkład napięcia mięśniowego oraz wymienić kilka najbardziej charakterystycznych sytuacji, które mogą świadczyć o jego zaburzeniu.

U maleństwa z prawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego w pierwszym miesiącu życia fizjologicznie przeważa napięcie mięśni zginaczy. Możemy zauważyć, że w leżeniu na plecach główka dziecka oparta jest raz na jednym boku, a raz na drugim, barki są uniesione wysoko i możemy mieć wrażenie krótkiej szyi. Rączki i nóżki dziecka przejawiają charakter zgięciowy. Rączki zgięte są w łokciach, a nóżki w kolanach. Co się tyczy natomiast pozycji w leżeniu na brzuchu, charakterystyczne jest układanie się dziecka z główką raz na jednym, raz na drugim policzku. Bardzo ważną informacją jest tutaj fakt, że w tym wieku dziecko nie jest jeszcze w stanie unieść główki do góry, a jedynie sunie noskiem po podłożu w celu obrotu głowy na drugi bok. Rączki i nóżki również i w tej pozycji są zgięte, blisko ciała, nie pojawia się jeszcze aktywność wysuwania rąk przed linię barków.

Charakterystyka ułożenia ciała noworodka jest niezwykle istotna, ponieważ  odstępstwa od niej mogą dawać pierwsze sygnały odnośnie problemów z rozkładem napięcia mięśniowego w ciele Państwa pociech.   

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego ta pozycja zgięciowa jest taka ważna? I dlaczego wysokie unoszenie głowy u noworodka, bądź obroty z brzucha na plecy w tym wieku nie są niestety powodem do radości.

Rozwój dziecka w układzie nerwowym choć jest zróżnicowany i bardzo dynamiczny przebiega według dwóch głównych praw. Pierwszym z nich jest rozwój kontroli ciała od głowy do stóp (tzw. rozwój cefalokaudalny), drugi natomiast to rozwój stabilności ciała od jego środka (brzuch) na obwód (tzw. rozwój proksymalno – dystalny).

Prawidłowa zgięciowa pozycja opisana wyżej świadczy o występowaniu tych dwóch praw. Możemy być wtedy spokojni o rozwój dziecka. Niestety łatwo jest ten rozwój zaburzyć. Czasem może być to spowodowane komplikacjami w czasie porodu, a czasem jest to kwestia nieprawidłowej pielęgnacji. J

Warto jednak skonsultować się z fizjoterapeutą, jeżeli zauważą Państwo zachowania takie jak:

– mocne odginanie głowy w leżeniu na brzuchu już od pierwszego miesiąca życia,

– brak stabilnego podporu w leżeniu na brzuchu, w wyniku czego może dochodzić do obrotu maleństwa z brzucha na plecy,

– w czasie leżenia na plecach maluch wygina się w jedną stronę (ułożenie ciała może przypominać literkę „C”), bądź w tej samej pozycji wykonuje „mostki”  (całe ciało jest wyprostowane i uniesione ponad podłożem),

– pręży się i układa w literkę „C” również w czasie leżenia na bokach.

Zmiany takie można w prosty sposób skorygować. Odpowiednie ćwiczenia, pielęgnacja i formy zabawy pokazane przez specjalistę szybko naprowadzą rozwój dziecka na właściwe tory.

Pozdrawiam,

Aleksandra Matych

Dodaj komentarz