Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja hemiplegii – niedowład, paraliż, porażenie połowicze

W ramach usług rehabilitacji neurologicznej wykonuje się też zabiegi dot. wspierania hemiplegii (porażenie połowicze). Ten niedowład kończyn dotyka pacjentów w różnym wieku, którym jesteśmy w stanie zapewnić profesjonalną pomoc. Ograniczenia, jakie wywołuje tzw. paraliż połowiczy są niezwykle uciążliwe, dlatego do każdej osoby należy podchodzić z empatią i zaangażowaniem.

Niedowład połowiczy – co to jest, jakie są jego przyczyny?

Porażenie połowicze (hemiplegia), inaczej niedowład połowiczy, jest to upośledzenie zdolności wykonywania dowolnych ruchów przez górną i dolną kończynę po jednej stronie ciała. Jego przyczynami najczęściej są:

  • udar niedokrwienny,
  • krwotok do jamy czaszki,
  • guz mózgu,
  • choroby rdzenia kręgowego.

Hemiplegia występuje w największym nasileniu w kończynach górnych, kończyny dolne pozostają zwykle bardziej sprawne. Niedowład kończyn obejmuje przeciwną do uszkodzonego obszaru mózgu stronę ciała, co wynika ze skrzyżowania dróg korowo-rdzeniowych.

Leczenie i rehabilitacja hemiplegii

Leczenie w głównej mierze opiera się na systematycznej rehabilitacji, indywidualnie dostosowanej do potrzeb każdego pacjenta. Powinna być ona prowadzona przez specjalistę,  pod okiem lekarza neurologa. Pierwsze i podstawowe ćwiczenia przy porażeniu połowiczym mają za zadanie zwiększenie ilości ruchów biernych kończyn, wprowadzanie ruchów czynnych, zmianę ułożenia i obracanie się chorego, najpierw w pozycji leżącej, a z czasem w miarę postępującej poprawy, również w pozycjach siedzącej i stojącej. Kolejny etap rehabilitacji to włączenie ćwiczeń siłowych (oporowych) i koordynacyjnych oraz nauka chodzenia. Ostatni etap to próba usprawnienia kończyn górnych poprzez ćwiczenia manipulacyjne, które pozwolą na samoobsługę przez osobę dotkniętą chorobą.

W trakcie trwania rehabilitacji nie należy się zniechęcać. Proces ten jest długotrwały i jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta, a czas jego trwania uzależniony jest od osobistych predyspozycji oraz rozległości niedowładu. Może się zdarzyć, że jedna kończyna szybciej odzyskuje sprawność, niż druga. Znacznie szybciej usprawnia się kończyny dolne, ponieważ ruchy umożliwiające chodzenie powracają szybciej. Niekiedy pełen powrót do pełni zdrowia oraz sprawności sprzed choroby jest jednak niemożliwy ze względu na rozległe uszkodzenie.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich musicie podjąć rehabilitację z powodu hemiplegii, zachęcamy do skorzystania z usług specjalistów. Polecamy współpracę z doświadczonymi terapeutami, którzy doskonale wiedzą jak pracować z pacjentami cierpiącymi na niedowład połowiczy prawo- i lewostronny.

Dodaj komentarz