Centrum wiedzy, Inne

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – leczenie, rehabilitacja

Cierpisz na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa? W profesjonalnych gabinetach w uzyskasz fachową pomoc w walce z bólem. Dzięki temu dłużej zachowasz także sprawność. Leczący zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa powinni udać się na rehabilitację.

Choroba ZZSK, choroba Bechterewa – wiele nazw, jeden problem

Na zapalenie kręgosłupa cierpi sporo osób. Czym jest ta choroba? Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK lub choroba Bechterewa) jest przewlekłą chorobą zapalną kręgosłupa, powodującą bardzo silny ból. Jej konsekwencją jest sztywnienie kręgosłupa i ograniczenie ruchomości organizmu. Jej przebieg może być bardzo różnorodny, od bardzo łagodnych objawów, aż po dość ciężkie. Niekiedy w zaawansowanej postaci w miejscu elastycznych połączeń kręgów tworzą się zespolenia kostne (syndesmofity), które powodują znaczne ograniczenia w ruchomości kręgosłupa, co może np. skutkować pochyleniem sylwetki ciała do przodu (pogłębiona kifoza piersiowa). Zmiany chorobowe mogą wystąpić również na w obrębie innych stawów (np. bark, stawy biodrowe) lub narządach (np. oczy, płuca).

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – przyczyny

Przyczyny powstawania zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa nie są znane. Obecnie wiemy, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także, że częściej zapadają na nie mężczyźni niż kobiety. 

ZZSK – objawy i leczenie

Po czym poznać, że cierpisz na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i przyda Ci się rehabilitacja? Pierwsze objawy to z reguły dość silny ból kręgosłupa, promieniujący do pośladków o charakterze zapalnym. Pojawia się on zwykle przed 40 rokiem życia, nie ustępuje podczas spoczynku, a wręcz nasila się w drugiej części nocy. W ciągu dnia może przechodzić podczas aktywności fizycznej.

W chwili pojawienia się oznak choroby należy niezwłocznie udać się do lekarza (najlepiej reumatologa), który zleci szczegółowe badania. Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest uzależnione w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Ważne jest regularne wykonywanie zalecanych ćwiczeń (głównie rozciągających), które zapobiegają niepełnosprawności poprzez kontrolę utrzymywania prawidłowej postawy i dążenie do zesztywnienia kręgosłupa w wyproście. Powinny one odbywać się pod kierunkiem doświadczonego rehabilitanta. Godne polecenia również jest regularne pływanie.

Aktualnie nie jest możliwe wyleczenie choroby, ale właściwe jej prowadzenie może w dużej mierze sposób poprawić komfort życia pacjenta, jak i również znacznie opóźniać jej postęp.

Dodaj komentarz