Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Łokieć tenisisty

Dobrze poprowadzona terapia łokcia tenisisty pomaga pacjentom wrócić do pełni sprawności. W gabinecie fizjoterapeutycznym spotkasz wyjątkowych specjalistów, gotowych do przeprowadzenia skutecznej terapii. Zachęcamy do umawiania wizyt ze specjalistami, którzy zajmują się leczeniem łokcia tenisisty i innych schorzeń u pacjentów.

Przyczyny łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, inaczej nazywany bywa: tendinopatią, entezopatią mięśni prostowników nadgarstka lub zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jego przyczyną jest przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka i palców w wyniku wykonywania jednostajnych czynności, którą wbrew nazwie wcale nie musi być tylko gra w tenisa.

Schorzenie najczęściej dotyka dominującej ręki i powiązane jest z:

  • pracą przy komputerze,
  • wykonywaniem zawodów, które wymuszają powtarzalność ruchów nadgarstka (pranie, masowanie),
  • grą w tenisa,
  • grą na skrzypcach.

Największą tendencję do zachorowania mają osoby w przedziale wiekowym 30-65 lat.

Łokieć tenisisty – objawy

Łokieć tenisisty objawia się na różne sposoby. Do typowych symptomów zalicza się:

  • ból stawu łokciowego i nadgarstka,
  • trudności podczas wykonywania czynności zaciskowych dłoni i podnoszenia całej ręki,
  • ból promieniujący aż do barku.

Specjaliści wyróżniają aż pięć typów łokcia tenisisty, w zależności od tego, które ścięgno jest zajęte zmianami.

Leczenie łokcia tenisisty

Jak fizykoterapia może pomóc przy łokciu tenisisty? Ćwiczenia polegają na przywróceniu zdolności ścięgien do przenoszenia obciążeń związanych z codzienną i sportową aktywnością, bez występowania bólu. Wykorzystuje się do tego progresywny trening z obciążeniem, celem wywołania korzystnych adaptacji w zajętym ścięgnie. Elementem wspomagającym jest również kinesiology taping. Czasem, w celu odciążenia  przy dużych dolegliwościach bólowych, stosuje się specjalne ortezy. Regularna i odpowiednio dobrana rehabilitacja może doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia pacjenta, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednio prowadzona terapia łokcia tenisisty.

Dodaj komentarz