Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Zespół cieśni nadgarstka

Wiele osób cierpi na zespół cieśni nadgarstka. To dokuczliwa przypadłość, która może spotkać każdego – zarówno pracownika fizycznego, jak i biurowego. Najczęściej jest wynikiem długotrwałej pracy przy komputerze. W wielu gabinetach fizjoterapeutów każdego dnia wykonywana jest fizjoterapia zespołu cieśni nadgarstka. Jeśli chciałbyś z niej skorzystać, nie czekaj, ale zarezerwuj wizytę już dziś.

Zespół cieśni nadgarstka – skąd się bierze?

Niewiele osób wie, że ludzki nadgarstek zbudowany jest aż z ośmiu połączonych ze sobą kości, otaczających je tkanek oraz utworzonego przez nie kanału nadgarstka. To właśnie tym kanałem przechodzą nerwy i ścięgna. Jednym z nich jest nerw pośrodkowy, którego ucisk powoduje schorzenie zwane zespołem cieśni nadgarstka. Wzmożona praca ścięgien wywołuje obrzęk włókien nerwu i nasilenie się dolegliwości bólowych.

Najczęściej na to schorzenie cierpią osoby długo piszące na klawiaturze lub pracujące z myszką komputerową. Ciekawostką jest to, że kobiety chorują na nie dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Powodem wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka mogą być nie tylko wymienione powyżej przyczyny. Często są to także anomalie rozwojowe oraz tendencje fizjologiczne, takie jak:

  • zapalenie stawów,
  • cukrzyca,
  • alkoholizm,
  • otyłość.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Charakterystycznymi objawami tego schorzenia są silne bóle nadgarstka oraz dłoni, bezpośrednio związane z ich ruchem, a także mrowienie, czy kłucie w palcach. W późniejszym etapie ból występuje również w trakcie spoczynku kończyny, znacznemu osłabieniu ulega także siła mięśniowa (problem z zaciśnięciem dłoni).

Leczenie tej przypadłości

Przy wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka lekarze zalecają przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz witaminy B6. Ulgę mogą przynieść także zimne okłady oraz lekkie ćwiczenia i fizykoterapia (masaże, mobilizacja stawów, krioterapia, ultradźwięki i inne). Ważne jest utrzymywanie dłoni i nadgarstka w linii prostej, aby nie zwiększać ucisku nerwu. Można wykonywać delikatne ruch okrężne nadgarstka przez kilka minut, aby poprawić ukrwienie i zmienić ustawienie przygięciowe. Z kolei zaciskanie i prostowanie dłoni niweluje ich mrowienie i kłucie.

Fizjoterapia zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka, wcześnie rozpoznany, nie wymaga długiej rehabilitacji i pozwala przywrócić sprawność nerwów i całej dłoni. Inaczej dzieje się w przypadku nieleczonego schorzenia, które może doprowadzić do trwałego, a niekiedy nieodwracalnego, uszkodzenia nerwu, co z kolei prowadzi do zabiegu chirurgicznego oraz żmudnej i długotrwałej rehabilitacji.

Dodaj komentarz