Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja po urazie czaszkowo-mózgowym

Rehabilitacja po urazie czaszkowo-mózgowym daje szansę na powrót do pełni sprawności. Wszystkie osoby, które przeszły wstrząs mózgu zachęcamy do kontaktu z doświadczonymi fizjoterapeutami. Wykwalifikowani terapeuci będą w stanie dobrać terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Postaw na rehabilitację neurologiczną na najwyższym poziomie.

Uraz czaszkowo-mózgowy przyczyny i objawy

Urazy czaszkowo-mózgowe (niekiedy potocznie określane jako wstrząs mózgu) wywołane są bezpośrednimi lub pośrednimi uszkodzeniami głowy. Można je podzielić na:

  • pierwotne (powstałe w chwili zadziałania siły),
  • wtórne (rozwijające się w trakcie procesów patologicznych występujących w wyniku urazu, obrzęku lub zakażenia),
  • otwarte (kiedy dojdzie do przerwania ciągłości wszystkich powłok osłaniających mózg i kości czaszki, a przestrzeń wewnątrztwardówkowa ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym),
  • zamknięte (kiedy ciągłość powłok nie zostaje uszkodzona np. wstrząśnienie, stłuczenie mózgu).

Objawy wystąpienia urazu czaszkowo-mózgowego, wymagającego rehabilitacji mogą być bardzo różne. Zalicza się do nich między innymi:

  • zaburzenia świadomości, oceniane w piętnastopunktowej skali Glasgow,
  • objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego takie, jak niedowład czy porażenie,
  • wgłębienie kości sklepienia czaszki,
  • nagła utrata przytomności,
  • amnezja wsteczna (niepamięć pourazowa).

Z kolei rezultatem urazu czaszkowo-mózgowego mogą być zmiany, ubytki, zaburzenia ruchowe lub psychiczne, zakłócenia w oddychaniu, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenia mowy i artykulacji, trudności w pisaniu, czytaniu i liczeniu. Nie należy lekceważyć żadnych urazów w obrębie głowy, podobnie jak dolegliwości z jej strony, ponieważ mogą być one bardzo groźne!

Rehabilitacja po urazie czaszkowo-mózgowym

“Uraz czaszkowo-mózgowy rehabilitacja” to hasło często wpisywane w wyszukiwarkę Google przez osoby, które chcą dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, w jaki sposób przebiega proces powrotu do pełni sprawności. Spieszymy z odpowiedzią, chcąc zaspokoić ciekawość. W pierwszym etapie choroby rehabilitacja sprowadza się do wykonywania lekkich ćwiczeń. U nieprzytomnego pacjenta są to ćwiczenia bierne, które zapobiegają zanikowi mięśni i powstawaniu odleżyn oraz chronią przed powstawaniem niewydolności układów: krążenia i oddechowego. Na kolejnych etapach, kiedy pacjent, który przeszedł uraz czaszkowo-mózgowy jest już przytomny, a złamanie zrośnięte, można przejść do ćwiczeń czynnych. Są one nastawione na zlikwidowanie skutków długotrwałego leżenia i unieruchomienia. Ważna jest szybka pionizacja ciała, nauka samoobsługi oraz w dalszym etapie chodzenia. Ostatni etap ma zadanie odbudowanie kondycji chorego, zbudowanie odpowiedniej siły mięśniowej, trenowanie równowagi i czucia głębokiego. Cały program rehabilitacji po urazie czaszkowo-mózgowym zmierza do całkowitego zniwelowania objawów choroby i usprawnienia pacjenta, jednak jego efekty w dużej mierze zależą od rozległości uszkodzenia.

Zgłoś się do specjalistów

Jeżeli szukasz specjalisty, który poprowadzi rehabilitację po urazie czaszkowo-mózgowym, zgłoś się do specjalistów oferujących profesjonalną pomoc pacjentom w każdym wieku. Wykwalifikowani terapeuci, posiadają nie tylko ogromną wiedzę, ale także doświadczenie niezbędne w pracy z wymagającymi pacjentami.

Dodaj komentarz