Inne

Przebieg wizyty

Pierwsza wizyta z dzieckiem

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę postaraj się dotrzeć 5-10 minut przed godziną jej rozpoczęcia. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o wypełnienie dokumentów i podpisanie zgód na przeprowadzenie badania i zabiegów – potrwa to kilka minut. Koniecznie miej przy sobie numer PESEL Twojego dziecka – jest on potrzebny do prawidłowego sporządzenia dokumentacji medycznej.

Jeśli wybierasz się na wizytę z niemowlęciem, zabierz ze sobą pieluszkę tetrową lub cienki kocyk, aby na nich położyć dziecko podczas badania i terapii. Zabierz również pieluszkę na zmianę, ponieważ zabiegi fizjoterapeutyczne wpływają często na pobudzenie perystaltyki, dlatego konieczne może być przewinięcie malucha.

Zadbaj o to, aby niemowlak był wyspany i najedzony. Jeśli dziecko ma problem z ulewaniem, postaraj się nakarmić je do 30 minut przed rozpoczęciem wizyty.

Fizjoterapeuta będzie potrzebował bezpośredniego dostępu do skóry dziecka, dlatego ubierz malucha w ciuszki, które będzie łatwo zdjąć. Najlepiej, żeby dziecko miało na sobie przylegające do ciała body z krótkim rękawem.

Wszystkie sprzęty i zabawki są przez nas regularnie dezynfekowane, jeśli jednak wolisz, aby niemowlę nie dotykało zabawek gabinetowych, zabierz dla niego własne, którymi lubi się bawić.

Jeśli wybierasz się na wizytę z dzieckiem starszym, zadbaj o to, aby miało odpowiedni poziom energii – nie było ani głodne, ani zbyt zmęczone.

Podczas pierwszej wizyty dziecko będzie poproszone o rozebranie się do bielizny. Na kolejne spotkania możesz zabrać dla niego wygodny, ale niezbyt luźny strój sportowy (najlepiej krótkie spodenki i obcisła koszulka). Dziecko może przebrać się w szatni przed zajęciami.

Jeśli chciałbyś pokazać fizjoterapeucie pewne niepokojące szczegóły obserwowane przez Ciebie w codziennym funkcjonowaniu dziecka, najlepiej nagraj filmy lub zrób zdjęcia przed wizytą i podziel się z nimi ze specjalistą podczas spotkania.

Jeśli posiadasz opisy badań lekarskich, wypisy szpitalne, wyniki badań, badania obrazowe z opisem, które mogą mieć znaczenie dla sporządzenia oceny fizjoterapeutycznej, zabierz je koniecznie ze sobą.

Jeśli posiadasz własne notatki dotyczące pewnych wydarzeń z życia dziecka, równie mile widziane będzie podzielenie się nimi.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem. Fizjoterapeuta zapyta Cię o obecny stan dziecka oraz o pewne fakty z przeszłości, które mogły mieć znaczenie w kontekście jego rozwoju. To będzie czas na analizę wyników badań i opisów lekarskich, obejrzenie nagranych przez Ciebie filmów, prześledzenie Twoich notatek.

W dalszym etapie specjalista przystąpi do badania dziecka, które składa się z obserwacji, badania fizykalnego i testów diagnostycznych, pozwalających ocenić stan funkcjonalny i strukturalny.

Kolejnym krokiem będzie poinformowanie Cię o wynikach oceny, przedstawienie możliwości działania i ustalenie wspólnej strategii. Na tym etapie będziemy mogli wstępnie określić częstotliwość spotkań oraz prognozowany czas trwania procesu terapeutycznego.

Otrzymasz również zalecenia do realizowania z dzieckiem w życiu codziennym.

Pierwsza wizyta dla osoby dorosłej

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Na pierwszą wizytę postaraj się dotrzeć 5-10 minut przed godziną jej rozpoczęcia. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o wypełnienie dokumentów i podpisanie zgód na przeprowadzenie badania i zabiegów – potrwa to kilka minut. Koniecznie miej przy sobie swój numer PESEL – jest on potrzebny do prawidłowego sporządzenia dokumentacji medycznej.

Na pierwszą zabierz ze sobą dokumenty związane ze stanem zdrowia, takie jak szpitalne wypisy, badania obrazowe wraz z opisem oraz nazwy przyjmowanych leków. Pomoże to dokładnie określić Twój problem oraz ustalić odpowiednie postępowanie terapeutyczne. 

Ze względu na potrzebę wykonania badania fizykalnego, oceny postawy oraz samego charakteru terapii bezpośredni dostęp do Twojej skóry może okazać się niezbędny. Z tego względu prosimy o założenie bielizny, która zapewni Ci poczucie komfortu podczas wizyty. Warto również zabrać ze sobą wygodny strój sportowy, który ułatwi wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych. Na miejscu możesz skorzystać ze znajdującej się w obiekcie szatni. 

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Terapeuta uważnie wysłucha Twojego problemu oraz przeprowadzi wywiad, który pomoże dokładnie określić przyczyny występujących dolegliwości. Pytania zadawane podczas podczas wywiadu mogą nie być ściśle związane ze zgłaszaną dolegliwością. Dotyczyć mogą stylu życia i sposobu funkcjonowania na co dzień, co pozwala zbudować pełny obraz pacjenta i pomaga spojrzeć na problem w sposób holistyczny. 

Po przeprowadzeniu wywiadu terapeuta wykona badanie fizykalne i specjalne testy oceniające stan funkcjonalny oraz strukturalny. Pomogą one w postawieniu hipotezy roboczej, którą kierować się on będzie podczas leczenia. 

W przypadku wykluczenia przeciwwskazań oraz poważnych dolegliwości, które dyskwalifikują do leczenia zachowawczego, terapeuta przedstawi Ci koncepcje terapii oraz prognozowaną ilość wizyt, koniecznych do powrotu do zdrowia. Terapia zastosowana przez specjalistów może obejmować różne metody z zakresu terapii manualnej oraz ćwiczenia, dostosowane do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Dodaj komentarz