Rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa

Bezpieczna rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa? Specjaliści gwarantują profesjonalną pomoc w powrocie do sprawności, także wówczas, gdy problemem jest uszkodzenie rdzenia kręgowego. Wykorzystują do tego odpowiednie techniki terapeutyczne, które w połączeniu z Twoim zaangażowaniem dają realną szansę na przywrócenie części funkcji. Dostępna jest rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego oraz piersiowego, a także rehabilitacja po złamaniu kompresyjnym kręgosłupa. Należy ją podjąć możliwie jak najszybciej – niezależnie od tego, czy do złamania doszło w wyniku urazu, czy postępującej choroby.

Jak dochodzi do złamania kręgosłupa?

Kręgosłup człowieka składa się z 33-34 kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe. Anatomicznie dzielimy go na 5 odcinków:

  • szyjny (7 kręgów),
  • piersiowy (12 kręgów),
  • lędźwiowy (5 kręgów),
  • krzyżowy (5 zrośniętych kręgów),
  • guziczny (4–5 zrośniętych kręgów).

Budowa kręgosłupa sprawia, że jest on świetnie przystosowany do pełnienia licznych funkcji w naszym organizmie – stanowi swoiste rusztowanie ciała i miejsce przyczepu kości kończyn. Tym samym amortyzuje wstrząsy, chroni narządy wewnętrzne, odpowiada za utrzymanie równowagi i utrzymuje ciężar ciała. 

Mimo że kręgosłup jest silną i zwartą anatomiczną strukturą, to w wyniku oddziaływania odpowiednio dużej siły może dojść do złamania trzonu kręgu, jego łuku lub wyrostka kolczystego. Do najczęstszych przyczyn złamań kręgosłupa zaliczamy wypadki komunikacyjne i upadki z wysokości. Zdarzają się również sytuacje, w których kręgosłup ulega złamaniu pod wpływem niewielkiej siły zewnętrznej – mówimy wtedy o złamaniach patologicznych. Niezależnie od przyczyny, należy sobie zadać pytanie, kiedy możliwa będzie rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa. O tym powinien zadecydować lekarz.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa?

Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego bądź piersiowego umożliwia powrót do zdrowia i sprawności. Musisz jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, który wiąże się z Twoim zaangażowaniem i cierpliwością.

Jeżeli złamanie kręgosłupa nie spowodowało utraty funkcji, w pierwszym etapie rehabilitacji fizjoterapeuta złagodzi Twój ból i zmniejszy dyskomfort spowodowany unieruchomieniem. Wykorzystując mobilizację manualną i mobilizację z ruchem pomoże Ci odzyskać maksymalną ruchomość kręgosłupa.

Następnie, stosując różne techniki ćwiczenia, doprowadzi do zwiększenia jego stabilności, stopniowej adaptacji do coraz większych obciążeń oraz wzmocnienia okolicznych mięśni. Tym samym ćwiczenia rehabilitacyjne po złamaniu kręgosłupa lędźwiowego przygotują Cię do pełnego obciążania kręgosłupa w życiu codziennym. Wtedy wspólnie z fizjoterapeutą podejmiesz decyzję o działaniach, które zapobiegną takim urazom w przyszłości. W zależności od indywidualnych potrzeb dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie treningu zwiększającego gęstość kości w przypadku osteoporozy lub ćwiczeń na równowagę i koordynację, jeśli występuje duże ryzyko upadków.

Może jednak dojść do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co wiąże się z ryzykiem utraty niektórych funkcji. W takich przypadkach rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa jest kluczowa i nie można z niej rezygnować. Prowadzona przez specjalistę oraz przy Twoim zaangażowaniu, zwiększa szansę na przywrócenie części funkcji. Jeżeli jest to niemożliwe, nasz terapeuta pomoże Ci wypracować odpowiednie strategie radzenia sobie w nowych sytuacjach oraz rozwinąć najlepsze możliwe kompensacje utraconych funkcji. Wsparciem może się okazać również rehabilitacja neurologiczna

Dlaczego centrum fizjoterapii?

Zapewniamy odpowiednie warunki do rehabilitacji po złamaniu kompresyjnym kręgosłupa oraz innych urazach. Współpracujemy wyłącznie z najlepszymi specjalistami, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Dbamy również o przyjazny cennik, który idzie w parze z jakością świadczonych usług. Umów wizytę i dowiedz się, ile będzie trwać rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa w Twoim przypadku.