Rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa
Bezpieczna rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa
Złamanie kręgosłupa jest poważnym urazem, który może mieć długotrwałe skutki dla zdrowia i jakości życia osoby poszkodowanej. Do złamania kręgosłupa dochodzi wtedy, gdy siła działająca na kręgosłup przekroczy wytrzymałość jego struktury, co może skutkować pęknięciem lub złamaniem jednego lub więcej kręgów.
Przyczyny złamań kręgosłupa mogą być różnorodne, w tym wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości, urazy sportowe lub osteoporoza, która osłabia kości. Objawy złamania kręgosłupa mogą obejmować silny ból w miejscu urazu, ograniczoną ruchomość, a w cięższych przypadkach nawet paraliż lub inne zaburzenia neurologiczne, w sytuacji, gdy nastąpiło uszkodzenie rdzenia kręgowego.
Leczenie złamania kręgosłupa zależy od jego rodzaju i ciężkości. Może obejmować unieruchomienie w celu zapewnienia prawidłowego zrostu kości, rehabilitację, a w niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. Diagnostyka zazwyczaj opiera się na badaniach obrazowych, takich jak rentgen, tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI).
Złamanie kręgosłupa jest poważnym urazem i wymaga natychmiastowej oceny medycznej, aby uniknąć dalszych komplikacji i zapewnić odpowiednie leczenie.
KLuczowym elementem w powrocie do sprawności po złamaniu kręgosłupa jest wdrożenie kompleksowej rehabilitacji. Fizjoterapeuci wykorzystują do tego odpowiednie techniki terapeutyczne, które w połączeniu z Twoim zaangażowaniem dają realną szansę na przywrócenie całkowitej lub części funkcji. Możliwa jest rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego oraz piersiowego, a także rehabilitacja po złamaniu kompresyjnym kręgosłupa. Należy ją podjąć możliwie jak najszybciej – niezależnie od tego, czy do złamania doszło w wyniku urazu, czy postępującej choroby.
Jak dochodzi do złamania kręgosłupa?
Kręgosłup człowieka składa się z 33-34 kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe. Anatomicznie dzielimy go na 5 odcinków:
- szyjny (7 kręgów),
- piersiowy (12 kręgów),
- lędźwiowy (5 kręgów),
- krzyżowy (5 zrośniętych kręgów),
- guziczny (4–5 zrośniętych kręgów).
Budowa kręgosłupa sprawia, że jest on świetnie przystosowany do pełnienia licznych funkcji w naszym organizmie – stanowi swoiste rusztowanie ciała i miejsce przyczepu mięśni i kości kończyn górnych i dolnych. Tym samym amortyzuje wstrząsy, chroni narządy wewnętrzne, odpowiada za utrzymanie równowagi i utrzymuje ciężar ciała.
Mimo że kręgosłup jest silną i zwartą anatomiczną strukturą, to w wyniku oddziaływania odpowiednio dużej siły może dojść do złamania trzonu kręgu, jego łuku lub wyrostka kolczystego. Do najczęstszych przyczyn złamań kręgosłupa zaliczamy wypadki komunikacyjne i upadki z wysokości. Zdarzają się również sytuacje, w których kręgosłup ulega złamaniu pod wpływem niewielkiej siły zewnętrznej – mówimy wtedy o złamaniach patologicznych. Niezależnie od przyczyny, należy sobie zadać pytanie, kiedy możliwa będzie rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa. O tym powinien zadecydować lekarz.
Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa?
Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego bądź piersiowego umożliwia powrót do zdrowia i sprawności. Musisz jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, który wiąże się z Twoim zaangażowaniem i cierpliwością.
Jeżeli złamanie kręgosłupa nie spowodowało utraty funkcji, w pierwszym etapie rehabilitacji fizjoterapeuta złagodzi Twój ból i zmniejszy dyskomfort spowodowany unieruchomieniem. Wykorzystując mobilizację manualną i odpowiednio dobrane ćwiczenia pomoże Ci odzyskać maksymalną ruchomość kręgosłupa.
Następnie, stosując różne techniki i ćwiczenia, doprowadzi do zwiększenia jego stabilności, stopniowej adaptacji do coraz większych obciążeń oraz wzmocnienia okolicznych mięśni. Tym samym ćwiczenia rehabilitacyjne po złamaniu kręgosłupa przygotują Cię do pełnego obciążania kręgosłupa w życiu codziennym. Wtedy wspólnie z fizjoterapeutą podejmiesz decyzję o działaniach, które zapobiegną takim urazom w przyszłości. W zależności od indywidualnych potrzeb dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie treningu zwiększającego gęstość kości w przypadku osteoporozy lub ćwiczeń na równowagę i koordynację, jeśli występuje duże ryzyko upadków.
Zdecydowaną zaletą w tej sytuacji będzie wdrożenie regularnych ćwiczeń również w domu. Codzienny trening z wykorzystaniem np. drabinki rehabilitacyjnej pozwoli Ci kontynuować zalecenia fizjoterapeutyczne.
Może jednak dojść do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co wiąże się z ryzykiem utraty niektórych funkcji. W takich przypadkach rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa jest kluczowa i nie można z niej rezygnować. Prowadzona przez specjalistę oraz przy Twoim zaangażowaniu, zwiększa szansę na przywrócenie części funkcji. Jeżeli jest to niemożliwe, nasz terapeuta pomoże Ci wypracować odpowiednie strategie radzenia sobie w nowych sytuacjach oraz rozwinąć najlepsze możliwe kompensacje utraconych funkcji. Wsparciem może się okazać również rehabilitacja neurologiczna.
Drabinka gimnastyczna dla dzieci BenchK 111 + A204
Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 2,476.00zł.
Drabinka gimnastyczna drewniana BenchK 112 + A204
Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 2,932.00zł.
Czarna drabinka gimnastyczna dla dzieci BenchK 211B + A076
Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 2,450.05zł.
Biała drabinka gimnastyczna z akcesoriami dla dzieci BenchK 211W + A204
Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 2,450.05zł.
Drabinka gimnastyczna BenchK 212B + A076
Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 2,935.00zł.
Drabinka gimnastyczna BenchK 212W + A204
Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 2,935.00zł.
Drabinka gimnastyczna z metalowym drążkiem BenchK 221B
Drabinka gimnastyczna z metalowym drążkiem BenchK 221W
Może jednak dojść do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co wiąże się z ryzykiem utraty niektórych funkcji. W takich przypadkach rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa jest kluczowa i nie można z niej rezygnować. Prowadzona przez specjalistę oraz przy Twoim zaangażowaniu, zwiększa szansę na przywrócenie części funkcji. Jeżeli jest to niemożliwe, nasz terapeuta pomoże Ci wypracować odpowiednie strategie radzenia sobie w nowych sytuacjach oraz rozwinąć najlepsze możliwe kompensacje utraconych funkcji. Wsparciem może się okazać również rehabilitacja neurologiczna.
Dlaczego warto postawić na fizjoterapię i ćwiczenia w domu?
Wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji po złamaniu kompresyjnym kręgosłupa oraz innych urazach jest kluczową kwestią sprzyjającą powrotowi do sprawności. Pamiętaj, że fachowa pomoc to jedna kwestia, a kolejna to Twoje zaangażowanie i praca, którą możesz realizować również w swoim domu wykorzystując odpowiedni sprzęt.
Wózek inwalidzki elektryczny Robooter E40
Fotel geriatryczny pielęgnacyjny Vermeiren NORMANDIE
Fotel geriatryczny pielęgnacyjny z 4 kółkami Vermeiren NORMANDIE
Fotel geriatryczny wypoczynkowy z pilotem ONTARIO Vermeiren
Fotel geriatryczny wypoczynkowy MONTREAL Vermeiren
Skuter do używania wewnątrz pomieszczeń VENUS 4 SPORT Vermeiren
Balkonik czterokołowy, rollator aluminiowy FOUR Light Vermeiren
Balkonik rollator chodzik czterokołowy GOLIAT Vermeiren
Skuter do używania wewnątrz pomieszczeń Vermeiren ONE
Poprzednia najniższa cena z 30 dni: 5,430.00zł.