Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja, leczenie diplegii (porażenie dwukończynowe)

U osób, u których wystąpiła diplegia, rehabilitacja jest procesem niezbędnym. Warto podjąć ją jak najszybciej, co pozwoli na osiągnięcie lepszych rezultatów, a także uniknięcie wielu problemów, takich jak odleżyny czy zaniki mięśni. Jeżeli poszukujesz ośrodka, który będzie w stanie poprowadzić rehabilitację w diplegii – postaw na specjalistów, którzy cieszą się dobrymi opiniami. Takich którzy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu rehabilitacji neurologicznej u pacjentów w różnym wieku.

Diplegia – co to, skąd się bierze?

Diplegia, inaczej nazywana także paraplegią lub paraliżem poprzecznym, to porażenie obu kończyn w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego. Zwykle to schorzenie neurologiczne obejmuje kończyny dolne. Diplegię powoduje uszkodzenie rdzenia w odcinku piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa.Schorzenie to najczęściej stwierdza się:

  • w stwardnieniu rozsianym,
  • przy guzie rdzenia kręgowego,
  • po złamaniu kręgosłupa,
  • w przypadku uszkodzeń mózgu,
  • przy mózgowym porażeniu dziecięcym.

U osób, u których wystąpiła diplegia, dużą rolę odgrywa leczenie oraz rehabilitacja. Są one długotrwałymi procesami, pomagają jednak usprawnić pacjenta. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego terapeuty, który zajmie się osobą z paraliżem poprzecznym, zachęcamy do odwiedzenia gabinetów!

Objawy diplegii

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest towarzyszące porażeniu znaczące osłabienie siły mięśniowej u pacjenta. Z czasem mogą pojawić się także przykurcze i sztywność mięśni, lub wręcz przeciwnie ich zwiotczenie. U niektórych pacjentów dochodzi także do porażenia zwieraczy odbytu oraz pęcherza, co stanowi dla wielu osób niezwykle krępujący problem. Niezwykle ważną rolę odgrywa jak najszybsze wprowadzenie rehabilitacji w diplegii – tu doskonale sprawdza się zasada im szybciej, tym lepiej. Warto wybrać doświadczonego terapeutę, który będzie wiedział jak podejść do pacjenta i jego problemu.

Diplegia – rehabilitacja

Nie raz wspomnieliśmy, że u osób, których dotknęła diplegia leczenie i rehabilitacja są kluczowe. Warto wiedzieć, że są one długotrwałym procesem, który wymaga od pacjenta sporej dawki cierpliwości. Nie należy się zniechęcać, gdy efekty nie pojawią się tak szybko, jakbyśmy tego chcieli – to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona między innymi od pacjenta, a także od tego, jak szybko została wprowadzona odpowiednia terapia. Na początku u osoby chorej stosuje się ćwiczenia bierne, w połączeniu z oddechowymi. Z czasem, wraz z coraz większą sprawnością, możliwe jest wprowadzenie nowych, bardziej wymagających ćwiczeń. Głównym celem rehabilitacji w diplegii jest stałe zwiększanie osiągniętej przez pacjenta sprawności.

Dodaj komentarz