Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja zespołów otępiennych – terapia i leczenie osób z demencją

Rehabilitacja zespołów otępiennych i demencji to oferta skierowana głównie do osób w podeszłym wieku, gdyż to właśnie ich dotykają tego typu schorzenia. Wiemy, jak wiele cierpliwości, empatii i zaangażowania wymaga praca z takim pacjentem. Dlatego ważne jest, aby prowadząc rehabilitację w otępieniu, stawiać na indywidualne podejście. Warto skorzystać z rehabilitacji neurologicznej – na podstawie wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuci są stanie pomóc w przypadku wielu schorzeń, nie tylko takich dotykających osoby starsze.

Choroba otępienna i demencja – czym jest?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda rehabilitacja zespołów otępiennych, poświęćmy chwilę, aby przyjrzeć się im bliżej. Zespoły otępienne, nazywane także chorobą otępienną czy otępieniem starczym (demencją) to cały zestaw objawów, wiążących się z chorobami mózgu. Mają one przewlekły i postępujący charakter. Każdy pacjent, u którego zdiagnozowano otępienie, może cierpieć na inne choroby. Do przyczyn zespołów otępiennych zalicza się:

  • Alzheimera,
  • otępienie z ciałami Lewy’ego
  • zwyrodnienie czołowo-skroniowe,
  • Parkinsona,
  • udar mózgu.

Objawy otępienia starczego

Znasz już przyczyny otępienia, czas więc, aby wymienić, w jaki sposób może się ono objawiać. Znowu jest to kwestia bardzo indywidualna – u pacjentów mogą wystąpić wszystkie poniższe objawy, a może się pojawić wyłącznie kilka z nich. Do symptomów zalicza się:

  • zaburzenia ruchowe i problemy z koordynacją,
  • zaburzenia połykania (dysfagia),
  • zaburzenia wymowy (dyzartria),
  • zaburzenia emocjonalne,
  • problemy z pamięcią.

Otępienie – rehabilitacja

Rehabilitacja zespołów otępiennych opiera się o kinezy- oraz fizjoterapię, dostosowaną do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Mają one na celu poprawienie sprawności oraz kondycji chorego. W przypadku otępienia i demencji dobrze jest zadbać nie tylko o ciało, ale także i o umysł, ćwicząc go, tak jak mięśnie. Terapia powinna być wszechstronna i odpowiadać na wszelkie potrzeby pacjenta. U osób cierpiących na otępienie rehabilitacja jest nastawiona na wzmocnienie układu mięśniowego oraz stawów, co przekłada się na lepszą równowagę i koordynację, co z kolei zwiększa sprawność pacjenta. Ćwiczenia pozwalają na utrwalenie dobrych nawyków oraz zwiększenie aktywności. Szczególnie to drugie jest niezwykle ważne w podeszłym wieku. Współpraca z przeszkolonym terapeutą odgrywa ogromną rolę szczególnie u pacjentów, którzy cierpią z powodu różnych zaburzeń np. niedowładów, przykurczy, dolegliwości bólowych. Ćwiczenia i masaże mogą przynieść im ukojenie, a także sprzyjają odzyskaniu komfortu.

Dodaj komentarz