W gabinetach prowadzona jest skuteczna fizjoterapia rwy kulszowej. Fizjoterapeuci mają ogromne doświadczenie z tą dolegliwością i pomagają wielu pacjentom uporać się z bólem i wprowadzą skuteczne leczenie rwy kulszowej.
Rwa kulszowa – objawy i przyczyny
Rwa kulszowa to dolegliwość spowodowana uciskiem, podrażnieniem, uszkodzeniem lub stanem zapalnym nerwu kulszowego (największego nerwu w organizmie człowieka). Objawia się silnym, przeszywającym bólem promieniującym od dolnego odcinka pleców (lędźwi, pośladków) do tylnej lub bocznej części nogi. W niektórych przypadkach pacjenci czują go aż w stopie. Ból ten przypomina:
- drętwienie,
- drażnienie prądem,
- cierpnięcie,
- mrowienie.
Innymi charakterystycznymi objawami są: nasilenie się bólu podczas odwracania się, zaburzenia czucia, ból podczas podnoszenia kończyny dolnej w czasie leżenia na plecach.
Przyczynami powstania rwy kulszowej są: dyskopatia, zwężenie (stenoza) kanału kręgowego, zespół mięśnia gruszkowatego, ciąża, guzy uciskające rdzeń kręgowy, urazy mechaniczne.
Leczenie i rehabilitacja rwy kulszowej
W przypadku rwy kulszowej rehabilitacja ma bardzo duże znaczenie. Nie działa niestety na przyczynę bólu, usprawnia jednak pacjenta, poprawia siłę jego mięśni oraz zapobiega powstawaniu przykurczów stawowych przez ćwiczenia rozciągające. Powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego i przeprowadzona przez doświadczonego terapeutę.
W leczeniu rwy kulszowej stosuje się między innymi ćwiczenia metodą McKenziego, terapię manualną, pozycje ułożeniowe, które działają przeciwbólowo, akupunkturę, a także zabiegi z zakresu fizykoterapii. Rwa kulszowa leczona bywa także masażem.