Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – rehabilitacja

Jeśli czytasz ten tekst, być może należysz do grupy osób, które szukają w wyszukiwarce hasła “uszkodzenie rdzenia kręgowego rehabilitacja”. Bez względu na to, czy chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, czy może poszukujesz specjalistycznej placówki, która przeprowadzi kogoś z Twoich bliskich przez leczenie i rehabilitację po urazie rdzenia kręgowego – koniecznie skorzystaj z pomocy odpowiednich fachowców specjalizujących się m.in. w rehabilitacji neurologicznej.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – na czym polega, skąd się bierze, jakie mogą być jego rodzaje

Zanim przejdziesz do sekcji “Uraz rdzenia kręgowego – rehabilitacja”, dowiedz się o nim nieco więcej. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które wzbogacą Twoją wiedzę. Zachęcamy do uważnej lektury. Uszkodzenie rdzenia kręgowego to naruszenie ciągłości nerwów rdzenia. Może ono polegać na przykład na jego: stłuczeniu, uciśnięciu, naciągnięciu, rozerwaniu, złamaniu, przecięciu lub zmiażdżeniu. Jego główną przyczyną są:

 • wszelkiego rodzaju niezamierzone urazy (powstałe np. podczas wypadku komunikacyjnego, uprawiania sportu wyczynowego) lub przemocy (np. ran postrzałowych),
 • uszkodzenia będące następstwem choroby (guzy, polio),
 • przerwanie ciągłości rdzenia w trakcie operacji chirurgicznej.

Urazy kręgosłupa dzieli się na:

 • złamania bez uszkodzeń struktur nerwowych (nie naruszają elementów stabilizujących kręgosłup);
 • złamania z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (najczęściej piersiowo-lędźwiowego lub szyjnego odcinka kręgosłupa), które powodują uszkodzenie tylnych lub środkowych elementów stabilizujących kręgosłup. Z kolei konsekwencją przemieszczenia się części kostnych jest uszkodzenie struktur neurologicznych (rdzenia kręgowego).

W zależności od stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego wyróżnia się: całkowite uszkodzenie rdzenia (syndrom Bastiana), powodujące zniesienie wszelkich rodzajów czucia, a także częściowe uszkodzenie rdzenia, objawiające się porażeniem ruchowym i zniesieniem czucia powierzchniowego z zachowaniem czucia głębokiego. Porażenie występuje na obszarze ciała unerwionym przez segment, który uległ uszkodzeniu oraz przez wszystkie segmenty rdzenia znajdujące się poniżej uszkodzenia. U osób, które spotkał uraz rdzenia kręgowego, rehabilitacja odgrywa niezwykle istotną rolę – więcej na ten temat piszemy w dalszej części tekstu.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – objawy

Uszkodzenie rdzenia kręgowego objawia się najczęściej:

 • silnym bólem,
 • utratą czucia w kończynach,
 • brakiem możliwości kontroli nad jakąś częścią ciała,
 • nietrzymaniem lub zatrzymaniem moczu bądź stolca,
 • trudnościami z chodzeniem i utrzymaniem równowagi,
 • problemami z oddychaniem.

Uraz rdzenia kręgowego – rehabilitacja

U pacjentów, u których wystąpił uraz rdzenia kręgowego leczenie oraz rehabilitacja powinny zostać podjęte jak najszybciej. Oczywiście oba te procesy muszą odbywać się pod okiem doświadczonych specjalistów. Rehabilitacja w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego początkowo koncentruje się na: poprawie siły mięśniowej, zakresu ruchomości w stawach, a także przeciwdziałaniu odleżynom i przykurczom. Podczas pracy z terapeutą pacjent uczy się prawidłowego sposobu obracania się w pozycji leżącej, siadania, przemieszczania się na wózek, czynności samoobsługowych, a jeśli rokowania są dobre także chodzenia. Wraz z postępami pacjenta terapeuta przygotowuje nowe, coraz bardziej wymagające ćwiczenia, które pomagają w odzyskiwaniu sprawności. Jeśli poszukujesz specjalistów, którzy poprowadzą rehabilitację po uszkodzeniu rdzenia kręgowego koniecznie pamiętaj o tym, aby postawić na fachowców w swojej branży!

Dodaj komentarz