Uszkodzenie rdzenia kręgowego – rehabilitacja

Jeśli czytasz ten tekst, być może należysz do grupy osób, które szukają w wyszukiwarce hasła “uszkodzenie rdzenia kręgowego rehabilitacja”. Bez względu na to, czy chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, czy może poszukujesz specjalistycznej placówki, która przeprowadzi kogoś z Twoich bliskich przez leczenie i rehabilitację po urazie rdzenia kręgowego – doskonale trafiłeś. Znajdź odpowiednich fachowców specjalizujących się m.in. w rehabilitacji neurologicznej.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – na czym polega, skąd się bierze, jakie mogą być jego rodzaje

Zanim przejdziesz do sekcji “Uraz rdzenia kręgowego – rehabilitacja”, dowiedz się o nim nieco więcej. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które wzbogacą Twoją wiedzę. Zachęcamy do uważnej lektury.Uszkodzenie rdzenia kręgowego to naruszenie ciągłości nerwów rdzenia. Może ono polegać na przykład na jego: stłuczeniu, uciśnięciu, naciągnięciu, rozerwaniu, złamaniu, przecięciu lub zmiażdżeniu. Jego główną przyczyną są:

 • wszelkiego rodzaju niezamierzone urazy (powstałe np. podczas wypadku komunikacyjnego, uprawiania sportu wyczynowego) lub przemocy (np. ran postrzałowych),
 • uszkodzenia będące następstwem choroby (guzy, polio),
 • przerwanie ciągłości rdzenia w trakcie operacji chirurgicznej.

Urazy kręgosłupa dzieli się na:

 • złamania bez uszkodzeń struktur nerwowych (nie naruszają elementów stabilizujących kręgosłup);
 • złamania z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (najczęściej piersiowo-lędźwiowego lub szyjnego odcinka kręgosłupa), które powodują uszkodzenie tylnych lub środkowych elementów stabilizujących kręgosłup. Z kolei konsekwencją przemieszczenia się części kostnych jest uszkodzenie struktur neurologicznych (rdzenia kręgowego).

W zależności od stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego wyróżnia się: całkowite uszkodzenie rdzenia (syndrom Bastiana), powodujące zniesienie wszelkich rodzajów czucia, a także częściowe uszkodzenie rdzenia, objawiające się porażeniem ruchowym i zniesieniem czucia powierzchniowego z zachowaniem czucia głębokiego. Porażenie występuje na obszarze ciała unerwionym przez segment, który uległ uszkodzeniu oraz przez wszystkie segmenty rdzenia znajdujące się poniżej uszkodzenia. U osób, które spotkał uraz rdzenia kręgowego, rehabilitacja odgrywa niezwykle istotną rolę – więcej na ten temat piszemy w dalszej części tekstu.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – objawy

Uszkodzenie rdzenia kręgowego objawia się najczęściej:

 • silnym bólem,
 • utratą czucia w kończynach,
 • brakiem możliwości kontroli nad jakąś częścią ciała,
 • nietrzymaniem lub zatrzymaniem moczu bądź stolca,
 • trudnościami z chodzeniem i utrzymaniem równowagi,
 • problemami z oddychaniem.

Uraz rdzenia kręgowego – rehabilitacja

U pacjentów, u których wystąpił uraz rdzenia kręgowego leczenie oraz rehabilitacja powinny zostać podjęte jak najszybciej. Oczywiście oba te procesy muszą odbywać się pod okiem doświadczonych specjalistów. Rehabilitacja w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego początkowo koncentruje się na: poprawie siły mięśniowej, zakresu ruchomości w stawach, a także przeciwdziałaniu odleżynom i przykurczom. Podczas pracy z terapeutą pacjent uczy się prawidłowego sposobu obracania się w pozycji leżącej, siadania, przemieszczania się na wózek, czynności samoobsługowych, a jeśli rokowania są dobre także chodzenia. Wraz z postępami pacjenta terapeuta przygotowuje nowe, coraz bardziej wymagające ćwiczenia, które pomagają w odzyskiwaniu sprawności. Jeśli poszukujesz specjalistów, którzy poprowadzą rehabilitację po uszkodzeniu rdzenia kręgowego – postaw na fachowców w swojej branży!