Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia po zerwaniu ścięgien

Skuteczna fizjoterapia po zerwaniu ścięgien? Jeśli Ci na tym zależy, to musisz mieć dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, dzięki którym rehabilitacja przyniesie oczekiwane efekty. Fizjoterapia po zerwaniu ścięgien polega na prowadzeniu ćwiczeń rozciągających mięśnie, które zapobiegają przykurczom i kolejnym urazom. To także ćwiczenia poprawiające czucie głębokie oraz wzmacniające okoliczne struktury mięśniowe, dzięki którym możliwy jest bezpieczny powrót do sprawności. Aby przyniosło to efekt musi to być profesjonalna rehabilitacja po zerwaniu ścięgien.

Na czym polega zerwanie ścięgna?

Dlaczego niezbędna jest rehabilitacja po zerwaniu ścięgna? Uraz tego typu oznacza całkowite przerwanie ciągłości włókien ścięgnistych, łączących mięsień z kością. Główną przyczyną jest zbyt duża siła działająca na strukturę ścięgnistą. Zerwanie ścięgna najczęściej dotyczy kończyn dolnych, natomiast jednym z najpoważniejszych urazów jest zerwanie najsilniejszego ze wszystkich ścięgien, czyli Achillesa. Może do tego dojść podczas:

  • gwałtownego skurczu ścięgna, np. w chwili wykonywania skoku,
  • uderzenia napiętego ścięgna, np. kopnięcia.

Przyczyną zerwania ścięgna mogą być również zmiany chorobowe takie jak zapalenie ścięgna. Ryzyko urazu zwiększa podejmowanie aktywności fizycznej bez wcześniejszego treningu i odpowiedniego przygotowania. Wówczas konieczne jest leczenie zerwanego ścięgna palca lub Achillesa oraz profesjonalna rehabilitacja.

Zerwanie ścięgna – objawy

Do charakterystycznych objawów zerwania ścięgna należy chrupnięcie, będące oznaką zerwania, nagły i silny ból, nasilający się podczas wykonywania ruchu, obrzęk, a nawet krwawe wylewy podskórne. Wyczuwalna jest również przerwa w przebiegu ścięgna. Problem ze ścięgnami często dotyczy mężczyzn po 40. roku życia – to właśnie wtedy pogarsza się unaczynienie ścięgien i diagnozowane są liczne zmiany zwyrodnieniowe. Urazy tego typu wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. W przypadku całkowitego zerwania ścięgien konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, podczas którego zszywane są włókna. Następnie kończyna zostaje unieruchomiona na okres około 6 tygodni. W kolejnych tygodniach zalecane są ćwiczenia czynno-bierne oraz rehabilitacja ortopedyczna polegająca na stopniowym zwiększaniu zakresu ruchu i przygotowaniu naprawionego ścięgna do przyjmowania obciążeń.

Profesjonalna fizjoterapia po zerwaniu ścięgien

Dobrze poprowadzona fizjoterapia po zerwaniu ścięgien pomaga wrócić do wcześniejszego poziomu aktywności ruchowej. Warto stawiać wyłącznie na specjalistów z doświadczeniem w rehabilitacji po zerwaniu:

  • ścięgna palca,
  • ścięgna Achillesa,
  • ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego,
  • kciuka po zerwaniu ścięgna.

Należy dobrać odpowiednie ćwiczenia i bezpiecznie prowadzi przechodzić przez proces leczenia zerwanego ścięgna palca, ścięgna Achillesa oraz innych urazów.

Sprawdź też: rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa

Dodaj komentarz