Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po zerwaniu więzadeł

Dobra fizjoterapia i rehabilitacja po zerwaniu więzadeł pomogą szybciej wrócić do pełni sprawności. Aby tak się stało, niezbędna będzie pomoc doświadczonego specjalisty. Jeżeli zależy Ci na empatycznym podejściu do Twojego problemu, a także na fachowej opiece, skorzystaj z usług profesjonalistów oferujących usługi na najwyższym poziomie. Są to usługi takie jak rehabilitacja po urazach kolana i stawu skokowego (np. zerwanie więzadeł).

Zerwanie więzadeł to poważne uszkodzenie

O zerwaniu więzadła mówimy w przypadku, gdy dochodzi do całkowitego przerwania jego ciągłości. Ich uszkodzenie może stanowić poważny problem. Więzadła to struktury otaczające stawy bądź znajdujące się w ich wnętrzach, które mają na celu stabilizację stawów i utrzymywanie ich w odpowiednim ułożeniu. Dzięki temu organizm może prawidłowo funkcjonować. Niestety czasami dochodzi do ich zerwania, które może mieć poważne konsekwencje.

Jednymi z najczęstszych tego typu uszkodzeń są zerwania więzadeł kolana. Do uszkodzenia dochodzi zazwyczaj w wyniku skręcenia i ucieczki kolana do wewnątrz np. w czasie uprawiania sportu, ale też w trakcie codziennej, normalnej aktywności. Uszkodzenia więzadeł goją się przy zastosowaniu leczenia zachowawczego (nieoperacyjnego) w unieruchamiającej ortezie, która chroni więzadło podczas gojenia. Niestety najczęściej całkowity powrót do pełnej sprawności fizycznej możliwy jest tylko po rekonstrukcji więzadła. Cechami charakterystycznymi zerwanego więzadła są:

  • „uciekanie”,
  • niestabilność kolana,
  • ostre dolegliwości bólowe,
  • niekiedy obrzęk.

Rehabilitacja po urazach kolana i zerwaniu więzadeł

Masz problem z kolanami lub stawami skokowymi? Wybierz się na rehabilitację po zerwaniu więzadeł stawu skokowego lub kolana.

Warto wiedzieć, że rehabilitacja po takim urazie jest procesem żmudnym i długotrwałym. Polega ona głównie na ćwiczeniu mięśni stabilizujących staw kolanowy (mięsień czworogłowy uda, mięśnie kulszowo-goleniowe, mięsień trójgłowy łydki oraz mięsień podkolanowy) lub staw skokowy. Poprzez wzmocnienie mięśni i trening czucia głębokiego pacjenci są w stanie osiągnąć funkcjonalną stabilność stawów. Bardzo często rehabilitacja po urazach kolana może być wystarczająca, aby pacjent powrócił do sprawności. Czasem lekarz może zadecydować o nieprzeprowadzaniu zabiegu rekonstrukcji, ale wtedy warunkiem powrotu funkcji jest bardzo intensywna rehabilitacja i maksymalne wzmocnienie mięśni działających na staw.

Dodaj komentarz