Fizjoterapia dyskopatii pomogła już wielu osobom. O leczenie powinien dbać zawsze zespół profesjonalistów, dla których praca z pacjentem jest przyjemnością. Jeżeli męczy Cię dyskopatia, umów wizytę i zadbaj o swoje zdrowie
Dyskopatia – co to?
Dyskopatia to ogół schorzeń krążka międzykręgowego. Jest to jeden z etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Określenie dyskopatia odnosi się również do przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa, która wywołuje ucisk:
- korzeni rdzeniowych,
- rdzenia kręgowego,
- struktur kanału kręgowego.
Tak zwane wypadnięcie dysku, to wysunięcie tej tkanki spomiędzy przestrzeni międzykręgowej.
Jakie są objawy dyskopatii?
- silny ból kręgosłupa, promieniujący wzdłuż korzeni nerwowych,
- zaburzenia czucia (np. drętwienie rąk),
- niedowład lub porażenie,
- zanik mięśni (po dłuższym czasie),
- nasilenie dolegliwości bólowych podczas uciskania nerwów,
- niekiedy bóle głowy.
Obszar wystąpienia dolegliwości zależy od poziomu kręgosłupa, na którym wystąpiła dyskopatia. Bez względu na przyczyny oraz objawy, dyskopatię można poddać skutecznej rehabilitacji. Problemu tego w żadnym wypadku nie powinno się ignorować.
Nieleczona przepuklina krążka międzykręgowego powoduje zanikanie naczyń krwionośnych pierścienia włóknistego i pozostawienie pustych kanałów, co z kolei prowadzi do zmniejszenia sprężystości kręgosłupa.
Dyskopatia – leczenie i rehabilitacja
U większości pacjentów dyskopatia nie wymaga leczenia chirurgicznego. Fizjoterapeuci korzystają z takich metod, jak terapia manualna, neuromobilizacje oraz różnego rodzaju ćwiczenia ukierunkowane na występujące problemy funkcjonalne. Systematycznie wykonywane ćwiczenia ruchowe i rozciągające ukierunkowane są na zredukowanie przepukliny i zlikwidowanie ucisku na nerwy. Dobrze przeprowadzona rehabilitacja jest w stanie usunąć zarówno objawy, jak i przyczyny choroby.
Fizjoterapia dyskopatii – nie warto tego odwlekać
Zachęcamy do rozpoczęcia fizjoterapii dyskopatii. Specjaliści chętnie przeprowadzą Cię przez terapię.