Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Drętwienie rąk

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie F6D580A1-36BA-4392-9A6F-ED33C8713332-1549-0000009BA4D4B9E5.jpg

Większość z nas kojarzy drętwienie rąk ze spaniem na ręce lub opieraniem ciężaru ciała na dłoni – wówczas pojawia się nieprzyjemne mrowienie, które jednak szybko mija. Niepokojąca powinna być natomiast zwiększona częstotliwość dokuczliwego, choć bezbolesnego uczucia. Umiejętnie poprowadzona fizjoterapia jest w stanie pobudzić mięśnie nadgarstka, tym samym minimalizując mrowienie. Fizjoterapeuci leczą również drętwienie rąk, będące objawem takich schorzeń jak zespół cieśni nadgarstka lub efektem nadmiernego stresu. Przekonaj się, że możesz liczyć na specjalistów w każdej sytuacji.

Drętwienie rąk – przyczyny

Przyczyny drętwienia rąk mogą być różne – od zespołu cieśni nadgarstka, przez rwę barkową, czy zbliżający się udar mózgu, jeśli mrowieniu towarzyszą też inne objawy. Jest to także dolegliwość, z którą zmagają się kobiety podczas ciąży. Przyczyną może być również nieodpowiednia dieta, odpowiadająca za niedobory witamin i elektrolitów, jednak ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać. Najczęściej jednak za drętwienie palców odpowiada zespół cieśni nadgarstka. Poniżej znajdziesz informacje o poszczególnych przyczynach mrowienia rąk.

  • Zespół cieśni nadgarstka – w przypadku tego schorzenia drętwienie obejmuje najczęściej kciuk, palec wskazujący, środkowy oraz połowę palca serdecznego. Początkowo drętwienie rąk pojawia się w nocy, ale z czasem dochodzą też objawy w ciągu dnia, np. podczas pracy przy komputerze, czy laptopie.
  • Rwa barkowa – mrowienie i drętwienie palców jest tylko jednym z objawów, a jego przyczyną jest ból promieniujący od szyi do palców właśnie. Leczenie wymaga zaawansowanej rehabilitacji.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_036-1024x1024.jpeg

  • Stwardnienie rozsiane – drętwienie palców u rąk i nóg może być jednym z objawów tej choroby, ponieważ zmiany zwyrodnieniowe obejmują również rdzeń kręgowy.
  • Stres – czynnikiem wywołującym drętwienie rąk, lewej, prawej lub obu, może być również stres oraz ataki paniki. Najczęściej mrowienie jest spowodowane szybkimi wdechami i wydechami powietrza.
  • Uszkodzenie nerwu łokciowego – drugą najczęstszą przyczyną drętwienia rąk jest mononeuropatia w postaci uszkodzonego nerwu łokciowego. Oprócz mrowienia pojawiają się także zaburzenia czucia małego palca i połowy serdecznego. Drętwienie rąk nasila się w nocy oraz w trakcie pracy przy komputerze.
  • Ciąża – zmiany hormonalne oraz zatrzymywanie wody w organizmie powodują zespół cieśni nadgarstka, a ten z kolei prowadzi do drętwienia palców. Objawy mijają jednak ok. 2-3 tygodni po porodzie. To m.in. dlatego wskazana jest osteopatia dla kobiet w ciąży.

Nie w każdym z omówionych przypadków drętwienia rąk konieczna będzie długa fizjoterapia, ale wskazane są odpowiednio dobrane i wykonywane ćwiczenia na drętwienia rąk.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_0001-1024x1024.jpeg

Co oznacza drętwienie prawej i lewej ręki?

W wielu przypadkach nie ma znaczenia, która ręka drętwieje – przyczyna może być ta sama. Jednak ze względu na położenie względem serca niepokojące powinno wydawać się mrowienie palców lewej ręki. Z kolei drętwienie prawej ręki może wynikać z nacisku na rdzeń kręgowy, dlatego warto na to zwrócić uwagę.

Jakie mogą być przyczyny drętwienia rąk w nocy?

Szczególnie podejrzane są choroby o podłożu neurologicznym – mamy na myśli przede wszystkim:

  • zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, nadgarstek golfisty, a także przykurcz Volkmanna,
  • schorzenia reumatyczne,
  • choroby układu krążenia, w tym miażdżycę,
  • urazy kości, stawów i mięśni.

Konieczna jest jednak wnikliwa diagnostyka, aby ustalić, co jest rzeczywistą przyczyną drętwienia rak. Pogłębiony wywiad lekarski pozwoli skierować pacjenta lub pacjentkę do specjalisty, a ten z kolei będzie w stanie zlecić dalsze badania. Przebieg leczenia drętwienia rąk będzie więc uzależniony od diagnozy.

Dlaczego warto zaufać fizjoterapeutom w kwestii mrowienia rąk?

Fizjoterapeuci w zależności od przyczyny drętwienia palców ustalą optymalny plan fizjoterapii. Pokażą Ci również, jak wykonywać ćwiczenia na drętwienie rąk w domu, w tym rozciąganie mięśni nadgarstka i mięśni przedniej części klatki piersiowej. Oprócz tego wykorzystują techniki terapii manualnej, rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz elementy rehabilitacji neurologicznej. Stawiają na maksymalne zaangażowanie w pracę z pacjentem, rozwiewając wszelkie wątpliwości i tłumaczą każdy kolejny krok z naszej strony. Dzięki temu pacjenci i pacjentki wiedzą, że mogą na nich liczyć.

Dodaj komentarz