Drętwienie rąk leczenie Poznań

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie F6D580A1-36BA-4392-9A6F-ED33C8713332-1549-0000009BA4D4B9E5.jpg

Większość z nas kojarzy drętwienie rąk ze spaniem na ręce lub opieraniem ciężaru ciała na dłoni – wówczas pojawia się nieprzyjemne mrowienie, które jednak szybko mija. Niepokojąca powinna być natomiast zwiększona częstotliwość dokuczliwego, choć bezbolesnego uczucia. Umiejętnie poprowadzona fizjoterapia jest w stanie pobudzić mięśnie nadgarstka, tym samym minimalizując mrowienie. W centrum rehabilitacji pod Poznaniem leczymy również drętwienie rąk, będące objawem takich schorzeń jak zespół cieśni nadgarstka lub efektem nadmiernego stresu. Przekonaj się, że możesz liczyć na naszych specjalistów w każdej sytuacji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 187875912_324537245854657_281982101590776715_n-1024x1024.jpg

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Drętwienie rąk – przyczyny

Przyczyny drętwienia rąk mogą być różne – od zespołu cieśni nadgarstka, przez rwę barkową, czy zbliżający się udar mózgu, jeśli mrowieniu towarzyszą też inne objawy. Jest to także dolegliwość, z którą zmagają się kobiety podczas ciąży. Przyczyną może być również nieodpowiednia dieta, odpowiadająca za niedobory witamin i elektrolitów, jednak ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać. Najczęściej jednak za drętwienie palców odpowiada zespół cieśni nadgarstka. Poniżej znajdziesz informacje o poszczególnych przyczynach mrowienia rąk.

  • Zespół cieśni nadgarstka – w przypadku tego schorzenia drętwienie obejmuje najczęściej kciuk, palec wskazujący, środkowy oraz połowę palca serdecznego. Początkowo drętwienie rąk pojawia się w nocy, ale z czasem dochodzą też objawy w ciągu dnia, np. podczas pracy przy komputerze, czy laptopie.
  • Rwa barkowa – mrowienie i drętwienie palców jest tylko jednym z objawów, a jego przyczyną jest ból promieniujący od szyi do palców właśnie. Leczenie wymaga zaawansowanej rehabilitacji, którą prowadzimy również w naszym centrum koło Poznania.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_036-1024x1024.jpeg

  • Stwardnienie rozsiane – drętwienie palców u rąk i nóg może być jednym z objawów tej choroby, ponieważ zmiany zwyrodnieniowe obejmują również rdzeń kręgowy.
  • Stres – czynnikiem wywołującym drętwienie rąk, lewej, prawej lub obu, może być również stres oraz ataki paniki. Najczęściej mrowienie jest spowodowane szybkimi wdechami i wydechami powietrza.
  • Uszkodzenie nerwu łokciowego – drugą najczęstszą przyczyną drętwienia rąk jest mononeuropatia w postaci uszkodzonego nerwu łokciowego. Oprócz mrowienia pojawiają się także zaburzenia czucia małego palca i połowy serdecznego. Drętwienie rąk nasila się w nocy oraz w trakcie pracy przy komputerze.
  • Ciąża – zmiany hormonalne oraz zatrzymywanie wody w organizmie powodują zespół cieśni nadgarstka, a ten z kolei prowadzi do drętwienia palców. Objawy mijają jednak ok. 2-3 tygodni po porodzie. To m.in. dlatego wskazana jest osteopatia dla kobiet w ciąży.

Nie w każdym z omówionych przypadków drętwienia rąk konieczna będzie długa fizjoterapia, ale wskazane są odpowiednio dobrane i wykonywane ćwiczenia na drętwienia rąk.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_0001-1024x1024.jpeg

Co oznacza drętwienie prawej i lewej ręki?

W wielu przypadkach nie ma znaczenia, która ręka drętwieje – przyczyna może być ta sama. Jednak ze względu na położenie względem serca niepokojące powinno wydawać się mrowienie palców lewej ręki. Z kolei drętwienie prawej ręki może wynikać z nacisku na rdzeń kręgowy, dlatego warto na to zwrócić uwagę.

Jakie mogą być przyczyny drętwienia rąk w nocy?

Szczególnie podejrzane są choroby o podłożu neurologicznym – mamy na myśli przede wszystkim:

  • zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, nadgarstek golfisty, a także przykurcz Volkmanna,
  • schorzenia reumatyczne,
  • choroby układu krążenia, w tym miażdżycę,
  • urazy kości, stawów i mięśni.

Konieczna jest jednak wnikliwa diagnostyka, aby ustalić, co jest rzeczywistą przyczyną drętwienia rak. Pogłębiony wywiad lekarski pozwoli skierować pacjenta lub pacjentkę do specjalisty, a ten z kolei będzie w stanie zlecić dalsze badania. Przebieg leczenia drętwienia rąk będzie więc uzależniony od diagnozy.

Dlaczego warto nam zaufać w kwestii mrowienia rąk?

Jesteśmy specjalistami, których codziennością jest rehabilitacja koło Poznania, a dokładniej w centrum w Skórzewie. W zależności od przyczyny drętwienia palców ustalimy optymalny plan fizjoterapii. Pokażemy Ci również, jak wykonywać ćwiczenia na drętwienie rąk w domu, w tym rozciąganie mięśni nadgarstka i mięśni przedniej części klatki piersiowej. Oprócz tego wykorzystujemy techniki terapii manualnej, rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz elementy rehabilitacji neurologicznej. Stawiamy na maksymalne zaangażowanie w pracę z pacjentem, rozwiewając wszelkie wątpliwości i tłumacząc każdy kolejny krok z naszej strony. Dzięki temu pacjenci i pacjentki wiedzą, że mogą na nas liczyć.