Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna, Terapia bólu

Kolano biegacza

Tak zwane kolano biegacza to kontuzja stawu kolanowego (fachowo zespół pasma biodrowo-piszczelowego), która bardzo często występuje nie tylko u biegaczy, ale także u innych osób, które obciążają stawy kolanowe. To typowa, nieurazowa kontuzja przeciążeniowa, pojawiająca się zwłaszcza u długodystansowców. Nieprzyjemny ból, który jej towarzyszy, znacząco utrudnia funkcjonowanie. Dlatego u osób, u których wystąpiła to kontuzja, metodą na kolano biegacza jest rehabilitacja.

Jak się objawia kolano biegacza (skoczka) i jak je leczyć?

W jaki sposób rozpoznać kolano biegacza? Charakterystycznym objawem tej kontuzji są ostre dolegliwości bólowe, pojawiające się z boku kolana. Niektórzy pacjenci skarżą się na piekący ból kolana. Niekiedy pojawiają się dodatkowe symptomy, takie jak:

  • tkliwość w okolicach kolana,
  • obrzęk stawu kolanowego (w ciężkich przypadkach).

Dolegliwości pojawiają się w trakcie aktywności fizycznej. Ból może przekładać się na nieprawidłową postawę, co z kolei wiąże się z odczuwaniem dolegliwości nie tylko ze strony kolan, ale także innych struktur organizmu. Dlatego tak ważne w przypadku kolana biegacza jest podjęcie rehabilitacji. Lepiej zgłosić się na fizjoterapię kolana, zanim dojdzie do sytuacji, w której niezbędna będzie jego operacja. Warto wiedzieć, że wbrew powszechnie powtarzanym informacjom pasma biodrowo-piszczelowego (odpowiadającego za kolano biegacza) nie da się samemu rozciągnąć, ani rozmasować na piankowym rollerze – w tej przypadłości potrzebna jest fachowa pomoc.

Kolano biegacza – rehabilitacja

Na rehabilitację kolana biegacza powinny zgłosić się wszystkie osoby, zmagające się z bólem tego stawu. Podczas spotkania z terapeutą zdiagnozuje on, które mięśnie uległy osłabieniu i należy je wzmocnić, a które trzeba rozciągnąć. Dzięki temu będzie on w stanie przygotować indywidualny program ćwiczeń na kolano biegacza, który pomoże pozbyć się bólu.

Sprawdź: rehabilitacja stawu kolanowego.

Dodaj komentarz