Centrum wiedzy, Fizjoterapia dzieci, Fizjoterapia niemowląt

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci i niemowląt

W ramach fizjoterapii niemowląt specjaliści zajmują się różnymi problemami dotykającymi najmłodszych. Należy do nich między innymi obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt. Terapeuci mają niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pozwalają im na skuteczną pracę z najmłodszymi pacjentami. Pamiętaj, że obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka i małego dziecka wymaga aktywnej rehabilitacji. To problem, którego nie należy bagatelizować.

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci i niemowląt – skąd się bierze

Tak zwana hipotonia mięśniowa, wiążąca się z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, może mieć wiele przyczyn. Wynika ona między innymi z:

  • zaburzeń neurologicznych,
  • chorób genetycznych,
  • wad wrodzonych,
  • przebiegu ciąży i porodu.

Rodzice zauważają, że ich dziecko nie podejmuje aktywności typowych dla swojego przedziału wieku. Oczywiście każdy maluch rozwija się we własnym tempie, jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, koniecznie przekaż swoje spostrzeżenia lekarzowi, który może zlecić rehabilitację.

Obniżone napięcie mięśniowe – leczenie i rehabilitacja

Może zdarzyć się, że obniżone napięcie mięśniowe u dziecka ustąpi samoistnie. Nie warto jednak czekać z założonymi rękoma. Ogromne znaczenie dla małego organizmu ma prowadzenie dobranej do potrzeb pacjenta, aktywnej rehabilitacji (np. metodą Bobath). Zachęcamy rodziców wraz z dziećmi o obniżonym napięciu mięśniowym na terapię u specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *