Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii kolana to niezbędny etap na ścieżce powrotu pacjenta do pełni sprawności. To dzięki specjalnym zabiegom oraz ćwiczeniom możliwa jest prawidłowa regeneracja wszelkich uszkodzonych struktur tego stawu. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego specjalisty, który pomoże Ci stanąć na nogi po zabiegu, wybierz specjalistów, którzy wiedzą jak pracować z pacjentami o różnych zaburzeniach stawów kolanowych – od skręceń po choroby zwyrodnieniowe.

Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego – dlaczego jest niezbędna?

Zabieg, jakim jest operacyjna artroskopia kolana, nieco osłabia organizm. Aby pacjent mógł powrócić do pełni sprawności i samodzielnie stanąć na własnych nogach niezbędna jest pomoc fachowca. Doświadczony fizjoterapeuta podpowie jakim zabiegom się poddawać oraz jakie ćwiczenia wykonywać, aby:

  • złagodzić, a docelowo pozbyć się dolegliwości bólowych;
  • wzmocnić siłę mięśniową;
  • wspierać organizm w procesie szybszej regeneracji tkanek.

Wspólna praca pacjenta wraz z terapeutą prowadzi do tego, że proces rehabilitacji przebiega prawidłowo, a organizm jest w stanie powrócić do stanu sprzed zabiegu.

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Wiele osób, które czeka zabieg artroskopii, zadaje sobie pytanie, jak długo będzie trwać powrót do pełni zdrowia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ okres rekonwalescencji uzależniony jest od wielu czynników np. rodzaju urazu lub schorzenia, wieku pacjenta, jego kondycji itp. Przyjmuje się, że rehabilitacja po tego typu zabiegu powinna trwać nie dłużej niż trzy miesiące.

Rehabilitację można rozpocząć jeszcze w szpitalu, dzień lub dwa po zabiegu. Po opuszczeniu szpitalnych murów pacjent powinien ją kontynuować pod okiem specjalisty. Przez około 2-3 tygodnie nie wolno obciążać operowanej nogi – dlatego, zaleca się, aby osoba po artroskopii przemieszczała się przy pomocy kul.

Jakie ćwiczenia po artroskopii kolana? 

Plan zabiegów oraz ćwiczeń dla chorego każdorazowo układa fizjoterapeuta, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby oraz predyspozycje pacjenta. To, jak wygląda rehabilitacja po artroskopii kolana, zależy także od tego, co było celem zabiegu – pacjent po rekonstrukcji zerwanego więzadła będzie potrzebował innych ćwiczeń niż ten, u którego operowano chrząstkę stawową. Wśród ćwiczeń i zabiegów dla osób po artroskopii stawu kolanowego można wymienić:

  • ćwiczenia wzmacniające i poprawiające propriocepcję mięśni, 
  • rozciąganie mięśni,
  • terapię manualną.

Sprawdź: rehabilitacja stawu kolanowego.

Dodaj komentarz