Stymulacja bazalna - terapia metodą stymulacji bazalnej Poznań

Stymulacja bazalna to koncepcja Andreasa Fröhlicha określająca sposób postępowania i pracy z osobami z niepełnosprawnością głęboką. Terapia umożliwia kontakt z otoczeniem oraz doświadczanie wielu bodźców. W założeniu stymulacja bazalna opiera się przede wszystkim na komunikacji niewerbalnej, jednocześnie tworząc aktywność ruchową pacjenta. Ta z kolei jest możliwa dzięki wieloskładnikowej regulacji procesów poznawczych, motorycznych, wykonawczych oraz emocjonalnych. Terapia bazalna należy do usług, które świadczymy w naszym centrum w Skórzewie pod Poznaniem – wystarczy, że zostawisz nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy w celu ustalenia szczegółów.

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy:

WYŚLIJ

Na czym dokładnie polega stymulacja bazalna?

Andreas Fröhlich, twórca koncepcji stymulacji bazalnej, określił punkty kluczowe w terapii z pacjentem, do których należą: 

 • ruch, 
 • percepcja, 
 • środowisko, 
 • myśli,
 • komunikacja, 
 • doświadczenia społeczne. 

Terapia bazalna umożliwia pracę z pacjentami z niepełnosprawnością głęboką – odbywa się ona poprzez odpowiednie pobudzanie lub relaksację. Pacjent odpowiada na zadawane bodźce, przez co nie tylko sam decyduje o procesie terapii bazalnej, ale doświadcza siebie, odczuwa granice swojego ciała, a także odbiera świat zewnętrzny. Stymulacja bazalna pozwala również zredukować stres i agresję. Każde z ćwiczeń i działań podejmowanych przez naszych specjalistów polega na dostrzeżeniu osoby z głęboką niepełnosprawnością i wyjściu naprzeciw jej realnym potrzebom.

Terapia bazalna – dla kogo?

Stymulacja bazalna to ćwiczenia, które sprawdzą się w przypadku:

 • osób ciężko chorych z ograniczoną percepcją,
 • osób przebywających w stanie śpiączki, 
 • dzieci i dorosłych z głębokim upośledzeniem, 
 • osób starszych cierpiących na demencję, 
 • osób w stanie agonalnym.

Metodę bazalną można również potraktować jako uzupełnienie koncepcji Bobath u osób bez znaczących upośledzeń. Dzięki zróżnicowanym doświadczeniom podczas terapii metodą stymulacji bazalnej możliwe jest pobudzenie maksymalnego rozwoju osób z niepełnosprawnościami.

Dlaczego warto nam zaufać?

Jesteśmy zespołem specjalistów, dla których najważniejsza jest profesjonalna pomoc – nie inaczej jest w przypadku stymulacji bazalnej i ćwiczeń, które wykonujemy podczas terapii z pacjentami. Nasze centrum znajduje się w Skórzewie koło Poznania, natomiast osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie do nas dotrzeć, proponujemy wizyty domowe. Zapewniamy komfortowe warunki do terapii metodą stymulacji bazalnej, dzięki czemu każdy z naszych pacjentów czuje się u nas bezpiecznie. Podaj swój numer telefonu, a my oddzwonimy omówić szczegóły.

Umów się na wizytę