Blog

Kim jest wcześniak, cz.2

Przeczytaj też: https://twoja-rehabilitacja.pl/blog/kim-jest-wczesniak-cz-1/

Zaburzenia wzrostu

Dzieci urodzone przedwcześnie, zwłaszcza przed 33 tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową poniżej 1500g, są w szczególności narażone na problemy związane z zaburzeniem wzrostu. Niezwykle ciężko jest utrzymać odpowiedni poziom składników odżywczych, który nie tylko zapewni dziecku przeżycie, ale i dalszy rozwój oraz wzrost. Istnieje wiele badań, które udowadniają, iż rozwój wcześniaka nieprzystosowanego do życia poza łonem matki jest wolniejszy i gorzej rokujący od dzieci urodzonych o czasie. Mimo postępu jaki dokonał się w zakresie dietetyki dedykowanej wcześniakom, dostarczanie odpowiedniej ilość składników odżywczych nie zawsze rozwiązuje problem związany z zaburzeniami wzrostu i niższą gęstością masy kostnej. 
Przedwczesny poród jest zakłóceniem fizjologicznego toru dojrzewania (Dunin – Wąsowicz), im masa urodzeniowa dziecka jest niższa, a czas życia płodowego krótszy, tym możliwości rozwojowe i adaptacyjne dziecka są gorzej rokujące. W przypadku dzieci z bardzo niską masą urodzeniową niezbędna jest opieka na oddziale intensywnej terapii, który to dysponuje specjalistyczną aparaturą monitorującą i podtrzymującą funkcje życiowe. Masa urodzeniowa wcześniaków według wielu prac naukowych stanowi jeden z poważniejszych problemów pod względem zarówno medycznym jak i socjologicznym. 

Terapia prowadzona według NDT – Bobath jest również dedykowana dla dzieci z niską masą urodzeniową. Nie tylko wpływa na prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka, ale także połączona z odpowiednią ilością składników odżywczych przyczynia się do efektywniejszego wzrostu masy kostnej. Zajęcia rehabilitacyjne dla wcześniaków prowadzone według koncepcji NDT – Bobath u wcześniaków mają również wpływ na przyspieszenie mineralizacji kości. 

Jeśli chcą wspomóc Państwo rozwój Waszego dziecka, zapraszamy do skorzystania z porad i terapii naszych specjalistów podczas wizyty domowej lub w gabinecie rehabilitacji w Poznaniu.

Autor:
Aleksandra Matych

Przeczytaj też:

Co widzi moje dziecko? Rozwój widzenia u dziecka cz.1

Dlaczego niemowlę powinno leżeć na brzuchu?

Czym jest spastyczność?

Dodaj komentarz