Centrum wiedzy, Metody fizjoterapii

Igłoterapia

Igłoterapię wykorzystuje się w przypadku leczenia dolegliwości bólowych. Nie stosuje się tutaj żadnych leków (igła nie wprowadza w tkanki żadnych substancji) – to samo umiejętne nakłucie działa leczniczo. Obecnie terapia ta należy do najskuteczniejszych metod walki z bólem przewlekłym i ostrym.

Metoda polega na wprowadzeniu akupunkturowej igły w aktywny punkt spustowy (bólowy). Innymi słowy, fizjoterapeuta dokonuje nakłucia w miejscu, w którym ogniskuje się ból. Zabieg nie jest bolesny – stosowane w nim igły są bardzo cienkie. Jest on również w pełni bezpieczny, ale powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę.

Igłoterapia znalazła zastosowanie w leczeniu wielu poważnych schorzeń u osób w każdym wieku. Do najważniejszych dolegliwości, przy których najczęściej się ją wykorzystuje należą bóle barku, bóle pleców, napięciowy ból głowy, drętwienie dłoni, łokieć golfisty i tenisisty, rwa kulszowa, wszelkie bóle kolan, a także bóle mające związek ze stanami zwyrodnieniowymi.

Efektywność igłoterapii zależy od właściwego umieszczenia igły w punkcie bólowym. Dla osób, które zdecydowały się na ten rodzaj terapii, odczucie jej pozytywnych skutków pojawia się niemalże od razu – ma postać mniejszego bólu i obniżenia napięcia. Dla uzyskania najlepszego efektu igłowanie powinno być połączone z terapią manualną i odpowiednio dobranymi przez fizjoterapeutę ćwiczeniami.

Dodaj komentarz