Centrum wiedzy, Metody fizjoterapii

Osteopatia

Zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej, osteopatia wymaga solidnej wiedzy anatomicznej i fizjologicznej oraz dogłębnej znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Dobry osteopata to osoba rozumiejąca złożoność ludzkiego ciała, będąca magistrem fizjoterapii lub lekarzem medycyny po ukończeniu specjalistycznych kursów. Tego wszystkiego możesz oczekiwać od specjalistów, którzy zajmują się osteopatia.

Czym jest osteopatia?

Zastanawiasz się, czym jest osteopatia? Terapia ta wywodzi się z medycyny, która traktuje ciało ludzkie jako całość. Osteopatia zakłada, że organizm ludzki ma zdolność autoregulacji i przywracania homeostazy. Istnieją skuteczne sposoby, aby poprzez terapię ukierunkować nasze ciało na właściwe fizjologicznie działanie. Osteopatia jest nieinwazyjną metodą diagnozowania i leczenia zaburzeń organizmu, która wykorzystuje do tego techniki manualne, będąc jedną z metod fizjoterapii. Jest zatem czymś więcej niż tylko zbiorem technik medycznych – to filozofia oparta na przekonaniu, że ciało i dusza stanowią integralną całość, zdolną do autoregeneracji. Z tego względu wizyta u dobrego osteopaty często oznacza zmianę dotychczasowego stylu życia. Podstawowym narzędziem pracy osteopatów są ręce, dlatego elementem terapii osteopatycznej zwykle jest terapia manualna.

Dla kogo jest osteopatia?

Osteopatia przynosi ulgę w wielu schorzeniach. W szczególności dotyczy to zaburzenia ogólnej równowagi organizmu – problemów napięciowych mięśni szkieletowych, więzadeł stawów oraz napięcia powłok brzusznych. Wsparcie dobrego osteopaty jest nieocenione także w przypadku problemów trawiennych oraz  wad postawy. Wizytę warto rozważyć, jeżeli zmagasz się:

  • z dyskopatią,
  • z migrenami,
  • z przewlekłymi bólami głowy,
  • ze stanem pourazowym lub przeciążeniowym,
  • z osłabieniem odporności,
  • ze stanami lękowymi i chronicznym stresem.

Co jeszcze leczy osteopatia? Poprzez terapię na powłokach brzusznych może złagodzić takie dolegliwości jak zgaga i niestrawność, refluks, problemy trawienne, bóle brzucha, silne bóle miesiączkowe oraz uciążliwe zaparcia.

Lista problemów zdrowotnych, z którymi jest w stanie sobie poradzić dobry osteopata, jest długa – nie jest to oczywiście rozwiązanie na wszystkie choroby, ale sprawdzi się, jeżeli chcesz uniknąć intensywnej farmakoterapii.

Osteopatia dla kobiet w ciąży

Czy osteopatia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Czas oczekiwania na przyjście dziecka to także szereg naturalnych zmian w organizmie (hormonalne i anatomiczne), które często utrudniają codzienność przyszłej mamie. Podobnie jak fizjoterapia uroginekologiczna, delikatnie poprowadzona osteopatia łagodzi dolegliwości pojawiające się podczas ciąży, jednocześnie przygotowując do porodu. Dzięki pomocy specjalistów możesz liczyć na profesjonalną opiekę, dzięki której osteopatia dla kobiet w ciąży jest bezpieczna. 

Osteopatia – sposób na poprawę jakości życia

Tym, co wyróżnia osteopatię, jest holistyczne spojrzenie na dolegliwości pacjenta – bardzo często bowiem okazuje się, że przyczyna problemu nie jest związana bezpośrednio z miejscem bólu. Kompleksowa diagnostyka i badanie wykonane przez wykwalifikowanego osteopatę pozwoli skutecznie zlokalizować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dotyczy to również osteopatii dziecięcej, która zapewnia najmłodszym zdrowy i bezpieczny start.

Dodaj komentarz