Blog

Zabawy sensoryczne – stymulacja zmysłu dotyku

Receptory zmysłu dotyku są rozmieszczone na całej powierzchni skóry. Pobudzane są przez bodźce zewnętrzne takie jak: dotyk, faktura, konsystencja przedmiotów czy temperatura. Funkcjonowanie zmysłu dotyku ma wpływ na kształtowanie się zachowania człowieka, zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Dotyk łączy nas z otoczeniem i innymi ludźmi. Dostarcza informacji, które pozwalają na kształtowanie się prawidłowego schematu i świadomości własnego ciała, orientacji w przestrzeni, planowania motorycznego, a nawet bezpieczeństwa emocjonalnego i umiejętności społecznych.

Korzystając ze zbliżającej się pięknej, letniej pogody zachęcajmy nasze dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Plac zabaw to mała sala integracji sensorycznej, postarajmy się zabierać tam nasze pociechy tak często, jak się tylko da

A oto kilka zabaw pobudzających zmysł dotyku:

Zabawy w ogrodzie:

  • Rysowanie na chodniku za pomocą różnorodnych materiałów min. kredą, pastelami, kostką lodu – to doskonałe ćwiczenie, gdzie przyzwyczajamy rękę do różnych struktur, ale też usprawniamy koordynację wzrokowo – ruchową, wyobraźnię i inwencję twórczą dziecka.
  • Zabawy z wodą pozwalają ocenić dzieciom kolejne właściwości przedmiotów i sprawdzić jak zachowują się w cieczy. Bardzo ciekawe jest określanie, który przedmiot włożony do wody utonie, a który będzie unosił się na powierzchni. Dobrze jest pozwolić dzieciom na przelewanie płynu z naczynia do naczynia. Można również barwić wodę farbami.
  • Zabawy w piaskownicy.
  • Sadzenie roślin.
  • Zbieranie liści.

Zabawy na deszczową pogodę:

Kolorowe butelki. Do tej zabawy potrzebne będą czyste, plastikowe butelki, drobne, kolorowe przedmioty: groch, ziarna kawy, kolorowe wstążki pociętej bibuły.

Dajemy dziecku możliwość poznania różnych faktur, kształtów, wielkości. Uczymy jak wsypać groch czy fasolę do butelki. Zgniatamy miękka bibułę i ją też próbujemy umieścić w butelce. W ten sposób nie tylko pobudzamy zmysł dotyku, ale również rozwijamy zdolności manualne, zmysł wzroku i słuchu.Wyszukiwanie przedmiotów za pomocą dotyku w pojemnikach wypełnionych różnymi materiałami takimi jak: kasza, makaron, kukurydza, koraliki.

Malowanie dłońmi umoczonymi w farbie plakatowej połączonej z piaskiem dekoracyjnym czy rysowanie w piance do golenia.

Piasek kinetyczny, składniki: 8 szklanek mąki kukurydzianej 1,5 szklanki oliwki kosmetycznej barwniki, barwniki spożywcze do zabarwienia masy

Jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów na zabawę ze zmysłem dotyku jest pozwolenie dziecku na samodzielne spożywanie posiłków. Dziecko poznaje wtedy konsystencję i temperaturę potraw. Pozwólmy się dziecku przy tym trochę pobrudzić   (oblizywanie brudnej buzi językiem to wspaniałe ćwiczenie logopedyczne).

Niechęć do pewnych stymulacji dotykowych, faktur i konsystencji może zwiastować problemy związane z przetwarzaniem sensorycznym. Twoje dziecko niechętnie się brudzi? Co chwilę wyciera dłonie? Być może warto zastanowić się nad konsultacją specjalistyczną.

Zabawy sensoryczne - stymulacja zmysłu dotyku

Autor: Martyna Jóźwiak Przeczytaj też:

Dodaj komentarz