Centrum wiedzy, Metody fizjoterapii

Kinezyterapia

Kinezyterapia (gimnastyka lecznicza) jest jedną z form fizjoterapii, polegającą na leczeniu z wykorzystaniem różnych form ruchu. Rehabilitacja ruchowa stosowana jest także wśród specjalistów. Najważniejszym celem ćwiczeń fizycznych jest przywrócenie pacjentowi częściowej lub całkowitej sprawności fizycznej i tym samym poprawa jego funkcjonowania w życiu codziennym. Ruch korzystnie wpływa na cały organizm, stając się poniekąd środkiem leczniczym. Kinezyterapia może być stosowana również w obrębie działań profilaktycznych oraz stanowić doskonałą formę rekreacyjną. Wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku, zachęcamy do skorzystania z kinezyterapii do profesjonalnych gabinetów fizjoterapeutycznych.

Kinezyterapia, czyli rehabilitacja ruchowa

Gimnastyka lecznicza stosowana jest w bardzo wielu przypadkach. Obejmują one: wady postawy, deformacje klatki piersiowej i kręgosłupa, bóle kręgosłupa, złamania kończyn, a także różne choroby (Parkinsona, wieńcową, reumatoidalne, zawał mięśnia sercowego, uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, zaniki mięśniowe czy otyłość). Większość pacjentów pozytywnie reaguje na ćwiczenia z zakresu rehabilitacji ruchowej.

Kinezyterapia – leczenie przez ćwiczenia

Do podstawowych ćwiczeń kinezyterapeutycznych zalicza się:

Rehabilitacja ruchowa zwiększa siłę mięśni oraz zakres ruchu, a także łagodzi wiele dolegliwości bólowych i zwiększa poziom endorfin. Ćwiczenia z zakresu kinezyterapii wpływają także korzystnie na układ oddechowo-krążeniowy i są polecane osobom w każdym wieku.

Dodaj komentarz