Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja kolana po operacji, urazie

Profesjonalna rehabilitacja kolana po operacji ułatwia powrót do sprawności, dlatego nie należy rezygnować z tego etapu rekonwalescencji. Fizjoterapeuci zadbają o prawidłowy przebieg rehabilitacji kolana po urazie lub operacji, dzięki czemu unikniesz problemów z ograniczonym zakresem ruchów na co dzień. Należy stawiać na maksymalne zaangażowanie w indywidualną fizjoterapię z pacjentami, dzięki czemu dużo łatwiej o satysfakcjonujące efekty pracy.

W jakich sytuacjach konieczna jest rehabilitacja kolana?

Kolano jest największym, a jednocześnie najbardziej narażonym na kontuzje stawem, dlatego nie należy lekceważyć nawet tych najmniejszych urazów. Rehabilitacja kolana jest szczególnie wskazana po:

Rehabilitację kolana należy rozpocząć po urazie lub przebytej operacji – powinna być dopasowana do sytuacji danego pacjenta tak, aby jej przebieg przyniósł satysfakcjonujące efekty. Nieco inaczej wygląda rehabilitacja kolana po endoprotezie osoby o niskiej aktywności fizycznej na co dzień, a inaczej np. rehabilitacja kolana po skręceniu u osoby młodej, która aktywnie uprawia sport. Dzięki takiemu podejściu dba się o prawidłowy przebieg leczenia, uwzględniając też inne potrzeby pacjenta.

Jaki jest cel rehabilitacji kolana po operacji lub urazie?

Rehabilitacja kolan po zabiegach operacyjnych pozwala uniknąć zastania się kończyn, zminimalizować utratę tkanki mięśniowej, a także zredukować obrzęk. Priorytetowo należy traktować również poprawę czucia głębokiego oraz stabilizacji kończyny. O tym, jak długo trwa rehabilitacja po operacji kolana, decyduje indywidualna sytuacja pacjenta, ale należy liczyć się z tym, że jest to proces długotrwały – od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Kluczowa jest jednak ocena fizjoterapeuty oraz lekarza prowadzącego. Dzięki temu rehabilitacja stawu kolanowego będzie dostosowana do Twoich rzeczywistych potrzeb i przyniesie oczekiwane efekty, czyli w pierwszej kolejności zmniejszenie obrzęku oraz dolegliwości bólowych.

Jakie metody stosujemy w rehabilitacji kolan?

W rehabilitacji po operacji kolana ważne jest nie tylko to, ile trwa praca z pacjentem, ale również to, jakie stosuje się metody:

  • terapię manualną,
  • terapię tkanek miękkich,
  • kinesiotaping,
  • trening funkcjonalny,
  • trening medyczny.

Pamiętaj przy tym, że każda rehabilitacja stawu kolanowego wymaga regularności i konsekwencji ze strony pacjenta. W dużej mierze to Twoja motywacja jest czynnikiem wpływającym na powrót do sprawności. Postaw na kompleksową opiekę także w innych sytuacjach, np. jeśli zmagasz się z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego lub chondromalacją rzepki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *